Притягнення учнів до дисциплінарної відповідальності, порушення протиепідемічних заходів: результати моніторингового візиту до Заліщицького обласного багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру на Тернопільщині

15/09/2021 17:27

Моніторингова група в складі регіональних представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Тернопільській області Володимира Воловника та Андрія Смика та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Володимира Шевченка здійснила моніторинговий візит до обласного закладу освіти «Заліщицький обласний багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр» Тернопільської області.

Заліщицький обласний багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр є спеціальним навчально-виховним і корекційно-відновлювальним закладом освіти, який забезпечує право на здобуття освіти, відновлення здоров’я, соціальної адаптації, професійної орієнтації та підготовки дітей, які мають вади психофізичного розвитку.

Майновий комплекс Центру  включає двоповерхову будівлю з навчальними і спальними приміщеннями, спортивною залою, їдальнею, медичною частиною, а також господарські споруди (пральню, 3 гаражі, котельню, склад сільськогосподарської продукції та матеріальний склад, теплицю).

Навчально-виховний та реабілітаційні процеси забезпечують 106 працівників, з яких 53 педагоги та 53 особи адміністративно-господарського персоналу.

На день моніторингу в 12 класах Центру навчалися та проходили реабілітацію 83 дитини, серед яких 31 - з інвалідністю, 6- сироти та позбавлені батьківського піклування. Здійснення психологічної реабілітації забезпечує психолог закладу та соціальний педагог.

Вихованцям створені належні умови для навчання, проживання та реабілітації. Навчальний корпус обладнаний 26 класами, кабінетом інформатики, оснащеним 10 комп’ютерами, є бібліотека з фондом 6274 книги. В закладі функціонують 2 логопедичні кабінети, соціально-психологічної служби, соціально-побутового орієнтування, природознавства та основ сільського господарства, 3 швейні майстерні, спортивно-ігровий та відпочинковий майданчики, шкільна капличка, зала для ЛФК. У Центрі діють гуртки культурного, духовного та спортивного спрямування. Вихованці закладу в червні цього року брали участь у Всеукраїнській Спартакіаді «Повір у себе» з настільного тенісу та легкої атлетики, де посіли призові місця.

Спальні кімнати обладнані меблями, зроблений якісний ремонт.

Проте для вихованців закладу не вистачає тумбочок, стільців. Розташуванням спарених ліжок у житловому корпусі та відсутність перегородок у банному приміщенні порушуються права дітей на приватність.

Медичне обслуговування вихованців забезпечують лікарі педіатр та психіатр, 3 медичних сестри, функціонують фізіотерапевтичний, процедурний, масажний кабінети.

Водночас для надання вихованцям медичної допомоги заклад не оформив ліцензії на проведення господарської діяльності з медичної практики. Наявний в приміщенні ізолятор на 14 ліжок не обладнаний окремою душовою кабіною.

У медичній документації дітей з інвалідністю не в усіх є індивідуальні програми реабілітації, а з наявних – деякі прострочені. У медичній частині виявлено назальні краплі із закінченим у квітні поточного року терміном використання.

Керівництвом спеціального навчально-виховного комплексу розроблені протиепідемічні заходи щодо запобігання поширенню вірусної інфекції COVID-19, придбані засоби індивідуального захисту та дезінфектри, безконтактні термометри. Однак працівниками кухні захисні щитки не використовуються, столи в їдальні, за якими харчуються учні, розміщені з порушенням півтораметрової відстані.

Учнів забезпечено п’ятиразовим харчуванням у їдальні закладу, яке організовано у дві зміни. Проте під час моніторингу в холодильнику харчоблоку поряд з продуктами для учнів виявлено продукти харчування працівників кухні. Не відбираються добові проби їжі, з 03 вересня 2021 року не ведуться записи у бракеражному журналі.

Конституцією України та Конвенцією про права дітей на державу покладено обов’язок вживати всіх необхідних заходів, аби шкільна дисципліна була забезпечена методами, що ґрунтуються на повазі до людської гідності дитини. Всупереч цим положенням, у посадових інструкціях вчителя трудового навчання, педагога-організатора прописано право притягувати учнів за скоєні проступки до дисциплінарної відповідальності.

Виявлені під час моніторингового візиту порушення доведені до відома керівника навчального закладу. За результатами візиту готується звіт та будуть направлені відповідні акти реагування.