3 травня відзначається Всесвітній день свободи преси

03/05/2021 09:29

Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси у 1993 році. Це рішення стало результатом звернення Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка в резолюції 1991 року про «Сприяння забезпеченню свободи преси у світі» визнала, що вільна, плюралістична та незалежна преса є необхідним компонентом будь-якого демократичного суспільства.

Всесвітній день свободи преси відзначається з метою оцінити рівень свободи преси у світі, захистити медіа від зазіхань на їхню незалежність і вшанувати журналістів, які загинули при виконанні професійних обов’язків.

У квітні Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) опублікувала щорічну доповідь — Індекс свободи преси, в якому Україна посіла 97 місце. Таким чином, Україна опустилася у цьому рейтингу порівняно з минулим роком на одну позицію. Із посиланням на український Інститут масової інформації (ІМІ) в RSF повідомляють про понад 170 випадків випадків застосування насильства щодо співробітників ЗМІ минулого року. Загалом ситуацію в Україні правозахисники характеризують як «проблематичну», що є середньою з п'яти можливих оцінок у спектрі від «доброї» до «дуже поганої».

На сайті організації зазначається, що на погіршення ситуації зі свободою преси в Україні, як і в багатьох інших країнах, істотно вплинула пандемія COVID-19.

Як наголошує у щорічній доповіді за 2020 рік Уповноважений ВРУ з прав людини, реалізація права на свободу думки і слова Україні в 2020 році була обумовлена як новими загрозами, спричиненими пандемією респіраторної хвороби COVID-19, так і збройною агресію Російської Федерації, що продовжує тривати на сході України, та тимчасовою окупацією територій Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей.

Працівники ЗМІ та громадські журналісти продовжують зазнавати репресій і невиправданого втручання в їхню роботу щодо висвітлення подій в Автономній Республіці Крим.

Через збройну агресію РФ на тимчасово окупованих територіях сходу України, під час виконання професійних обов’язків, журналісти наражають своє життя та здоров’я на небезпеку. Робота ж незалежних журналістів там майже неможлива.