Результати моніторингових візитів до чотирьох психоневрологічних інтернатів на Харківщині

19/12/2018 12:47

Візити були здійснені співробітниками працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з громадськими моніторами в рамках реалізації національного превентивного механізму за підтримки Офісу Ради Європи в Україні.

Усі відвідані психоневрологічні інтернати (ПНІ) отримали ліцензію на провадження діяльності з медичної практики. У подальшому потребує отримання ними ліцензії на провадження діяльності з придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів та психотропних речовин. Розпочався процес підписання мешканцями інтернатів декларацій із сімейними лікарями для надання первинної медичної допомоги.

Керівництво інтернатів намагається створити належні матеріально-побутові умови для проживання підопічних. Так, у Куп’янському ПНІ у більшості житлових кімнат є зручні ліжка з ортопедичними матрацами, приліжкові тумбочки, шафи для зберігання особистих речей, урізноманітнено заходи з реабілітації та культурно-масової роботи.  

Проте, під час візитів були виявлені певні порушення та недоліки. Найбільш критична ситуація у Панютінському ПНІ, де виявлено порушення прав підопічних. Це ставлення можна кваліфікувати як неналежне та таке, що принижує людську гідність до підопічних.

Зокрема, у кімнаті реабілітації металеві двері з заґратованим наглядовим віконцем та заґратовані вікна, куди, за словами підопічних, поміщають на 2-3 місяці за непослух. В цій кімнаті не створено жодних умов для проживання (відсутній доступ до води, окрім ліжок немає меблів, санвузла, відсутній доступ до свіжого повітря). Водночас, у корпусі № 6 для підопічних, які потребують посиленого нагляду, відчувався сморід і задуха. Корпус і його прибудинкова територія відокремлені металевою сіткою. В окремих житлових кімнатах відсутня постільна білизна і подушки, матраци старі та брудні. Замість туалетних стільців використовують відра. Люди місяцями не виходять на вулицю і впродовж дня сидять біля телевізора.

У Безмятеженському ПНІ на харчоблоці виявлено велику недостачу риби, яка готувалася підопічним на обід. Цього дня, при нормі ваги у 97 грам на одну порцію, підопічні закладу отримали 51 грам риби. Окрім того потребують покращення матеріальні умови: в кімнатах відсутні приліжкові тумби, не вистачає підгузків для лежачих хворих, тому деякі підопічні лежали на мокрих простирадлах. Під час особистих розмовах підопічні скаржилися на зневажливе ставлення до них працівників інтернату. Лежачі підопічні, та  ті, хто користується колісними кріслами, взимку не виходять на вулицю.   

У Липецькому ПНІ встановлені факти обмежень прав підопічних на користування мобільним телефоном, зустріч з друзями тощо. Це робиться на підставі неправомірної заборони їхніх опікунів.

У Куп’янському ПНІ з підопічних вимагали по 300-350-грн на проведення ремонту в їх житлових кімнатах.

Проблемним для усіх інтернатів Харківської області залишається питання кадрового забезпечення. Зокрема в штатних розписах установ немає соціального працівника, реабілітолога, психолога. Відповідно виникають труднощі з вирішенням майнових прав підопічних та інших життєво важливих питань, з організацією реабілітаційного процесу осіб з інвалідністю.

Наразі готуються акти реагування по кожній установі до Харківської обласної державної адміністрації.