10/08/2023 16:33

Захист прав дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах: де шукати підтримки й допомоги?

З кожною сім’єю від моменту створення відбувається ряд трансформацій.  Якщо між партнерами є підтримка, всі труднощі будуть подолані. Але бувають випробування, які не кожна родина може перебороти, потрапляючи, як підсумок, у складні життєві обставини.

Найпершими страждають діти, як найбільш вразливі члени сім’ї. Вони не можуть самостійно впоратися з новими викликами, пов’язаними зі зміною звичного ритму життя.

Складні життєві обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров’я та розвиток дитини, бувають різними:

- тимчасова втрата роботи або працездатності одного з членів родини;

- відсутність житла;

- постійна зміна місця проживання сім’ї;

- розлучення батьків або навпаки повторний шлюб матері чи батька;

- смерть рідних;

- труднощі пубертатного періоду;

- залишення в небезпеці;

- безоглядність дитини чи навпаки гіперконтроль;

- насилля та жорстоке поводження.

Ситуація стає більш загрозливою, коли дитину заохочують до споживання алкоголю/наркотичних речовин, експлуатують і втягують у жебрацтво або іншу протиправну діяльність. Часто це провокує появу девіантної поведінки у дітей (асоціальної, кримінальної, аморальної, суїцидальної).

Менш стійкі до протидії негативному впливу діти з багатодітних сімей, або якщо дитина виховується одинокою матір’ю (батьком), є випускником інтернатного закладу чи з малозабезпеченої родини.

Не можна не брати до уваги й те, що діти опиняються в складних життєвих обставинах також через зовнішні фактори – це перебування в зоні збройних, міжетнічних чи міжрелігійних конфліктів, аварій, катастроф.

Законодавством України визначено, що усі дії щодо дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, спрямовуються на захист прав та інтересів дитини, усунення причин таких обставин і забезпечення безпечних умов її утримання та виховання, надання їй та її батькам комплексу необхідних послуг та соціальної допомоги.

Тож куди звертатися батькам і дитині, які опинилися в складних життєвих обставинах?

Безпосереднім супроводом дітей у складних життєвих обставинах  займаються Служби у справах дітей або Центр соціальних служб за місцем проживання.

Для безкоштовного отримання соціальних послуг необхідно звернутися до Управління соціального захисту населення.

Спеціалісти проаналізують потреби, щоб у подальшому направити людину до відповідного надавача послуг:

- центр соціально-психологічної підтримки;

- центр матері та дитини;

- центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю;

- координація та супровід у відновленні втрачених/відсутніх документів, соціальних виплат тощо.

На всіх етапах здійснюватиметься допомога в отриманні соціальних послуг. Це може бути соціальний супровід, соціальна адаптація, соціальна інтеграція та реінтеграція, натуральна допомога (продуктові набори, засоби гігієни, тощо), представництво інтересів, надання юридичних послуг, посередництво (медіація), надання державної соціальної допомоги.

Україна – соціальна держава, яка прагне до високого рівня соціальної відповідальності задля забезпечення благополуччя всіх членів суспільства. Тому якщо Ваші права або права Вашої дитини порушені органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, Ви маєте право звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.