29/07/2024 09:23

За реагування Уповноваженого засудженому повернуто неправомірно відраховані кошти та проводиться перевірка правильності відрахувань в установах виконання покарань

На початку березня 2024 року  до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло звернення засудженого С., який відбуває покарання в одній із виправних установ Івано-Франківської області, щодо порушення його права на отримання соціальної допомоги як особи, яка не право на пенсію,  у повному обсязі у зв’язку із відрахуванням з такої допомоги адміністрацією установи витрат на утримання за надані житлово-комунальні та побутові послуги.

За зверненням засудженого С. Уповноважений ініціював проведення перевірок Івано-Франківською обласною прокуратурою та Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, які за результатами перевірок порушень не встановили.

Однак під час ретельного опрацювання отриманої інформації за результатами проведених зазначеними вище органами перевірок, детальним опрацюванням нормативно-правових актів, якими врегулювано порядок відшкодування вартості витрат на утримання засуджених в установах виконання покарань, Уповноважений встановив порушення вимог статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі – КВК України).

Відповідно до частини четвертої статті 115 КВК України особам з інвалідністю першої та другої груп, жінкам з вагітністю понад чотири місяці, непрацюючим жінкам, які мають дітей у будинках дитини при виправних колоніях, непрацюючим чоловікам віком понад шістдесят років і жінкам понад п’ятдесят п’ять років (якщо вони не одержують пенсії), а також особам, звільненим від роботи через хворобу, в тому числі хворим на активну форму туберкульозу, комунально-побутові послуги надаються безоплатно.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

При цьому стаття 46 Конституції України відокремлює пенсію від інших видів соціальних виплат та допомоги.

Крім того, Закон України «Про пенсійне забезпечення» врегульовує питання державного пенсійного забезпечення, натомість Закон України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» визначає правові засади надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, а також надання державної соціальної допомоги на догляд.

Пенсія та державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, є різними видами державного соціального забезпечення та призначаються особам за наявності суттєво різних обставин.

Ураховуючи наведене, Уповноважений у квітні 2024 року вніс Міністрові юстиції України подання про вжиття заходів невідкладних заходів щодо усунення порушення частини четвертої статті 115 КВК України стосовно засудженого С. та повернення неправомірно відрахованих коштів на його особовий рахунок.

Крім того, у своєму поданні Уповноважений також вимагав від Міністра юстиції України здійснення перевірок додержання вимог частини четвертої статті 115 КВК України щодо осіб, які відбувають покарання у виді позбавлення волі на певний строк та довічного позбавлення волі, яким призначено державну соціальну допомогу як особам, які не мають права на пенсію.

За результатами проведеного службового розслідування щодо встановленого Уповноваженим порушення прав засудженого С., яке тривало 2 місяці, Міністерством юстиції України повідомлено про повернення засудженому С. неправомірно відрахованих коштів на його особовий рахунок.

Також Міністерством юстиції України про ініціювання проведення перевірок додержання вимог частини четвертої статті 115 КВК України  щодо інших осіб, які відбувають покарання у виді позбавлення волі на певний строк та довічного позбавлення волі, яким призначено державну соціальну допомогу як особам, які не мають права на пенсію.

Питання проведення таких перевірок та їх результати продовжують перебувати на контролі Уповноваженого.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua 

• на гарячу лінію: 0800501720;