23/10/2024 10:24

За реагування Уповноваженого розпочали кримінальне провадження за незаконне позбавлення волі людини

На початку вересня 2024 року до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло звернення від громадянина, у якому повідомляється про незаконне його утримання у закладі з надання психіатричної допомоги Дніпропетровської області.

За інформацією заявника, його 19.07.2024 затримали працівники поліції та доставили до одного із закладів з надання психіатричної допомоги Дніпропетровської області, в якому він утримувався без рішення суду до 24.07.2024.

У межах перевірки інформації, викладеної у зверненні заявника, в Єдиному державному реєстрі судових рішень виявили ухвалу одного із районних судів міста Дніпра, в якій зафіксовано, що заявника фактично затримали, доставили та госпіталізували до лікувального закладу 19.07.2024, натомість клопотання про його примусову госпіталізацію до суду надійшло тільки 24.07.2024, а суд задоволив відповідне клопотання 25.07.2024.

Відповідно до частини четвертої статті 16 Закону України «Про психіатричну допомогу» до винесення судом рішення лікування може проводитися за рішенням лікаря-психіатра (комісії лікарів-психіатрів), водночас частина друга статті 16 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначає, що у випадках, коли госпіталізація особи до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку визнається доцільною, представник закладу з надання психіатричної допомоги, в якому перебуває особа, протягом 24 годин з часу госпіталізації направляє до суду за місцем знаходження закладу з надання психіатричної допомоги заяву про госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку на підставах, передбачених статтею 14 цього Закону.

Вбачаючи в діях склад кримінального правопорушення, Представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України направив листа керівнику Дніпропетровської обласної прокуратури, яким була організована належна перевірка.

За результатами перевірки прокуратури інформації зі звернення, були встановлені порушення з боку працівників поліції – недотримання вимог КУпАП при їх складанні протоколів про адміністративні правопорушення та застосуванні до заявника заходів адміністративного примусу.

Зокрема, у протоколі про адміністративне затримання не зазначалось місце та час фактичного затримання та звільнення, що свідчить про порушення 3-х годинного строку тримання, визначеного ст. 263 КУпАП.  Крім того, в порушення ст. 261 КУпАП родичі або інші особи не повідомлялись про адміністративне затримання заявника.

За результатами перевірки Лівобережною окружною прокуратурою міста Дніпра 27.09.2024 на адресу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області з вказаних питань внесли вказівку, яка перебуває на розгляді.

Також прокуратура перевірила законність підстав поміщення та утримання заявника у примусовому порядку працівниками закладу з надання психіатричної допомоги Дніпропетровської області. За результатами ознайомлення з матеріалами судової справи встановили, що не зважаючи на те, що заявника доставили до лікувального закладу 19.07.2024, письмова заява представника закладу надійшла до суду лише 24.07.2024, чим порушили вимоги статті 16 Закону України «Про психіатричну допомогу».

За фактом незаконного позбавлення волі посадовими особами закладу з надання психіатричної допомоги Лівобережна окружна прокуратура міста Дніпра 30.09.2024 внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 146 Кримінального кодексу України (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини). Досудове розслідування триває.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.