18/09/2023 17:55

За реагування Уповноваженого поновили право громадянина на повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування

До Уповноваженого надійшло звернення громадянина С. щодо сприяння повернення йому коштів, сплачений як збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. За результатами розгляду зазначеного звернення здійснювалося провадження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Нормативно-правове регулювання питання

Закон України «Про нотаріат».

Закон України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування».

Постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 р. № 1740 «Про затвердження Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (далі – Порядок).

Обставини справи

Звернення громадянина С. мотивовано тим, що у червні 2023 року ним вперше було придбане житло за державною програмою Є-оселя. Під час нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна ним сплачений збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. Проте, в силу вимог Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне», заявник звільнений від сплати такого збору.

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» не є платниками збору громадяни, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до підпунктів «в» та «г» пункту 15-2 Порядку, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше або особа перебуває у черзі на одержання житла.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах «в» і «г» пункту 15-2 Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (абзац четвертий пункту 15-3 Порядку).

Заявник перебував на черзі на отримання житла для поліпшення житлових умов, а також не мав іншого житла (придбаного, успадкованого, прийнятого в дар тощо), тобто був звільнений від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Нотаріус, як фахівець у галузі права, при вчиненні нотаріальної дії щодо купівлі-продажу нерухомого майна самостійно надає правову оцінку наданим для вчинення нотаріальної дії документам з урахуванням норм чинного законодавства, у тому числі і щодо сплати або звільнення від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, та приймає рішення щодо вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні.

Нотаріус повинен в повному обсязі надати на запит особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, пояснення, необхідні для розуміння та оцінки наданих ним професійних послуг, та інформацію про розмір всіх платежів, пов’язаних із вчиненою нотаріальною дією.

Проте, всупереч вимогам законодавства та Правил професійної етики нотаріусів України, нотаріусом не були вжиті вичерпні заходи щодо роз’яснення прав і обов’язків заявника, в тому числі і звільнення його від сплати зазначеного збору.

Результати вжитих заходів реагування Уповноваженого

Секретаріатом Уповноваженого до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, до повноважень якого належить вирішення питань щодо повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, лист з роз’яснення норм діючого законодавства та вжиття заходів щодо повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна заявнику.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві поінформовано Секретаріат Уповноваженого, що подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету на ім’я заявника підготовлено та направлено до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві.

Крім того, з метою недопущення неправомірних дій нотаріусами в майбутньому, до Міністерства юстиції України направлено лист щодо роз’яснення нотаріусам особливостей застосування Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та Закону «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», під час вчинення або відмови у вчиненні нотаріальних дій, зокрема, під час укладання договорів купівлі-продажу нерухомого майна.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел. 044-299-74-08