22/07/2024 16:41

За реагування Уповноваженого людині з інвалідністю поновили право на здобуття вищої освіти

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за допомогою у додержанні його права на здобуття вищої освіти звернувся громадянин Н., який є особою з інвалідністю ІІ групи по зору.

Заявник є здобувачем освіти ступеня магістра за спеціальністю «Право» одного із закладів вищої освіти міста Києва.

За станом свого здоров’я громадянин Н. не має можливості скласти Єдиний державний кваліфікаційний іспит, який є обов’язковим для студентів, які здобувають освітній ступень магістра за спеціальністю «Право».

Зазначена норма встановлена положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 19.05.2021 р. № 497 «Про атестацію здобувачів ступеня фахової передвищої та ступенів вищої освіти на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту».

Водночас положеннями цієї Постанови не передбачено окремих умов щодо складання ЄДКІ здобувачами освіти, які мають інвалідність або особливі освітні потреби.

У межах відкритого за зверненням громадянина Н. провадження були скеровані відповідні запити до Міністерства освіти і науки України та університету з рекомендацією щодо забезпечення окремих умов організації складання іспиту для громадянина Н.

Як результат – МОН надав право студенту прийти на ЄДКІ разом з особою, яка супроводжуватиме його впродовж усього іспиту і зможе читати йому завдання, та рекомендував університету надати сприяння громадянину Н. в складанні іспиту.

У свою чергу заклад вищої освіти підтвердив готовність щодо забезпечення особливих умов для складання іспиту заявником Н.

У підсумку за реагування Уповноваженого право здобувача освіти з особливими освітніми потребами на здобуття вищої освіти поновили.

Водночас з метою комплексного вирішення питання забезпечення можливості складання ЄДКІ особами з інвалідністю чи особливими освітніми потребами Уповноважений звернувся до МОН щодо нормативно-правового врегулювання зазначеного питання.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;  
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.