07/04/2025 15:00

Як українським дітям в окупації росіяни забороняють бути українцями — нові дані доповіді ООН

Нові дані доповіді ООН про вплив війни на дітей України в окупації та депортації.

Представниця Уповноваженого з прав дитини  взяла участь в обговоренні із громадськими організаціями  оновленого звіту Моніторингової місії ООН з прав людини “Вплив збройного конфлікту та окупації на права дітей в Україні”.

У доповіді  ООН  підтверджені цифри та факти про злочини росіян проти дітей України. Ці дані охоплюють період з 24 лютого 2022 до 31 грудня 2024 року:

  • 669 загиблих дітей;
  • 1 833 поранених;
  • 737 000 стали внутрішньо переміщеними;
  • 1,7 млн дітей - біженцями за кордоном;
  • 52 із загиблих чи поранених - немовлята до 1 року.

Представники ООН наголошують, що реальні цифри можуть бути значно вищими, особливо на тимчасово окупованих територіях.

ООН також підтвердила: приблизно 200 дітей з інституційних закладів були примусово  вивезені у РФ. Це воєнний злочин згідно з міжнародним правом. 

Одним із ключових акцентів обговорення стало системне порушення прав дітей на тимчасово окупованих українських територіях:

  • заміна українських свідоцтв про народження на російські;
  • запровадження російської шкільної програми, де нема незалежної України;
  • заборона української мови в школі;
  • погрози батькам за українську онлайн-освіту;
  • вчителям дозволене покарання учнів  за “проукраїнську поведінку”.

“Школа перетворена на інструмент пропаганди. У Криму —  кадетські класи, уроки військового вишколу для дітей із 6 років” — констатує заступниця голови Моніторингової місії ООН Ноель Калхун:

Так, у 2023 році понад 70 тисяч дітей з окупованих територій відвідали пропагандистські військові табори.

“Травма дитини — це не лише вибух поруч. Це також заборона бути собою, говорити своєю мовою, пам’ятати своє походження”, — підкреслила Кейтлін Браш, менеджерка із захисту дітей у надзвичайних ситуаціях ЮНІСЕФ.

Під час обговорення представниця Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ірина Суслова  повідомила:
“Україна повернула з окупації та депортації 1 256 дітей. За кожною цифрою — історія цілого життя. Але головне — не просто повернути, а інтегрувати їх і допомогти знову відчути себе вдома. Водночас Росія блокує процеси повернення щодо кожної української дитини”.

Підсумовуючи зустріч, голова Моніторингової місії ООН Даніель Белль наголосила: “Щороку все менше дітей в окупації пам’ятають, що вони —  українці. Але це можна змінити. І на це має бути спрямований наш колективний фокус”.

Омбудсман України Дмитро Лубінець висловлює вдячність  Моніторинговій місії ООН з прав людини за вагомий внесок у фіксування злочинів Росії проти дітей та зазначає: “Ми маємо об'єднувати зусилля. Разом у захисті прав дітей, коли кожен із нас має свою роль — держава, міжнародні партнери, правозахисники, громади, родини —  у нас більше потужностей повертати дітей і пробувати зберігати їм дитинство, попри страшну війну”.