13/02/2025 10:17

Як Україні забезпечити освіту для дітей з окупованих територій? Омбудсман України представили Спеціальну доповідь

Сьогодні Омбудсман України Дмитро Лубінець представив на огляд громадськості Спеціальну доповідь щодо доступу до освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій України.

Уповноважений ВР України з прав людини наголосив, що цей документ не лише аналізує поточну ситуацію, а й пропонує конкретні кроки для досягнення реальних результатів у сфері доступу до освіти дітей та молоді з ТОТ.

Доповідь підготовлена на основі напрацювань експертів, серед яких представники Офісу Омбудсмана, центральних органів виконавчої влади, неурядових організацій, закладів вищої освіти та студентства.

Документ є першою Спеціальною доповіддю, яка окрім рекомендацій, містить й очікувані результати їх реалізації та показники досягнення.

“Попри виклики, у 2024 році понад 11 тисяч дітей із ТОТ стали студентами українських закладів вищої освіти. Для порівняння, у 2023 році через освітні центри вступило лише 1 608 осіб. Такий значний ріст — це не просто цифри, а результат наполегливої роботи нашого Офісу та представників громадських організацій”, — зауважив Омбудсман України.

Він також додав, що Спеціальна доповідь містить 29 рекомендацій для центральних органів виконавчої влади, адже ситуація, в якій опинилися діти та молодь з ТОТ, вимагає не лише розуміння, а й чітких, скоординованих та довгострокових дій. У цьому контексті Кабінету Міністрів України рекомендується затвердити Концепцію доступу до освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій, яка дозволить на державному рівні впровадити ефективні механізми для розв’язання порушених проблем.

“Доповідь найближчим часом я направлю до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, профільних міністерств, а також інших центральних та місцевих органів виконавчої влади”, — наголосив Дмитро Лубінець і закликав всі дотичні відомства ретельно опрацювати рекомендації в документі та забезпечити їхнє виконання, адже він особисто контролюватиме хід реалізації.

Наприкінці Уповноважений ВР України з прав людини висловив вдячність Офісу Ради Європи за сприяння в підготовці документа та усім, хто долучився до збору і аналізу інформації, використаної під час його підготовки.

Ознайомитися зі Спецдоповіддю можна тут:

▪️українською – https://bit.ly/3QgAMgA

▪️англійською – https://bit.ly/3WXlvVu