21/05/2025 09:17

Вперше в Україні: День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття

21 травня 2025 року в Україні вперше офіційно відзначається День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття. Це нове державне свято встановлено Указом Президента України №883/2024 від 27 грудня 2024 року. 

З ініціативою встановлення свята до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернулась громадська організація «Рада національних спільнот України». Омбудсманом України було наголошено на всебічній підтримці пропозиції та порушено питання перед Державною службою України з етнополітики та свободи совісті щодо запровадження Дня міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття. З цією метою проведено численні зустрічі, консультації, обговорення з представниками влади, експертного та громадського середовища. 

Започаткування свята стало результатом спільної конструктивної співпраці влади, інститутів громадянського суспільства, національних меншин (спільнот) і корінних народів. 

У час, коли Україна протистоїть збройній агресії Російської Федерації, питання єдності та міжнаціонального порозуміння набувають особливої ваги. Єдність усіх громадян, незалежно від етнічного походження, мови чи культури, – це запорука стійкості, свободи та демократичного майбутнього нашої держави.

Національні меншини (спільноти) і корінні народи, які історично мешкають на території України, є невід’ємною частиною українського народу. Їхній внесок у розвиток нашої держави – культурний, економічний, соціальний – є надзвичайно цінним. Сьогодні, в умовах війни, ми ще чіткіше усвідомлюємо необхідність консолідації суспільства, підтримки одне одного та спільної боротьби за незалежність і людську гідність.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини постійно наголошує на необхідності захисту прав осіб, які належать до національних меншин (спільнот) і корінних народів, а також підтримки міжкультурного діалогу як запоруки стабільності та миру. 

Запровадження Дня міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття – це не лише визнання багатогранного культурного ландшафту України, а й важливий крок до зміцнення нашої спільної національної ідентичності, яка тримається на взаємній повазі, гідності та солідарності.