17/02/2022 11:35

Виявлено порушення права підопічних на достатній життєвий рівень: результати перевірки відділення надання соцпослуг в умовах цілодобового проживання КУ «Доброта» Хмельницької області

Головний спеціаліст Відділу регіонального представництва в центральних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец та громадський монітор Неля Шпулак здійснили плановий моніторинговий візит до відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання «Доброта» комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Городоцької міської ради» (далі – Відділення) Хмельницької області.

Відділення утворене для надання соціальної послуги стаціонарного догляду для осіб літнього віку, осіб з інвалідністю, осіб, які потребують паліативної допомоги та інших вразливих груп населення та потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги.

Діяльність Відділення забезпечують 10 штатних одиниць персоналу. В будівлі, де проживають підопічні, розміщено їдальню та пральню. За відсутністю вільних приміщень завідувач Відділення, сестра медична та сестра-господарка займають один кабінет.

На день візиту у Відділенні, при плановій наповнюваності 20 осіб, перебувало 19 осіб (11 чоловіків та 8 жінок), з них 9 осіб з інвалідністю. Підопічні проживають в одноповерховій будівлі та займають п’ять житлових кімнат.

Однак під час візиту моніторами були виявлені порушення права підопічних на належні умови проживання. Зокрема, попри забезпечення підопічних всіма необхідними меблями, у закладі ще використовуються незручні ліжка з панцерною сіткою; в окремих житлових кімнатах не дотримано норму площі проживання на одну особу. У Відділенні не облаштовано культурно-дозвіллєву кімнату, яка б слугувала для проведення зустрічей підопічних з відвідувачами.

Зафіксовані порушення права підопічних на охорону здоров’я. Зокрема, у Відділенні не функціонує приймально-карантинне відділення та ізолятор. Журнал травматизму сестрою медичною не ведеться. Підопічні, яким встановлено групу інвалідності, не забезпечені необхідними засобами реабілітації відповідно до ІПР (кріслами колісними, приліжковими столиками, туалетними стільцями). Одна підопічна з 2017 року після перелому ноги самостійно не рухається, проте збір відповідної документації щодо встановлення їй групи інвалідності та забезпечення її засобами реабілітації закладом не здійснюється. Не забезпечено належним чином проведення медичного огляду підопічних вузькими спеціалістами, зокрема, стоматологом, отоларингологом. Не виконуються рекомендації лікарів (кардіолога, окуліста), що свідчить про належний контроль зі сторони медичного персоналу за прийомом лікарських препаратів підопічними. Листки призначень медичних препаратів відсутні.

У закладі перебуває підопічна, яка рішенням суду визнана недієздатною, проте опіка над нею ні родичами, ні Відділенням чи її керівником не здійснюється.

Підопічні забезпечені раціональним чотириразовим харчуванням. Наявні щоденне та перспективне меню. В їдальні закладу на 20 осіб облаштовано один умивальник, проте без відповідних засобів гігієни (мила).

Моніторами зафіксовані порушення дотримання санітарних норм у роботі харчоблоку. Зокрема, відповідальною особою за організацію харчування не завжди здійснюється бракераж приготованих страв із занесенням відповідних відомостей до бракеражного журналу. Порушено добросусідство на зберігання харчових продуктів у холодильних камерах.

Окрім того, журнал здоров’я працівників харчоблоку відсутній, а журнал здоров’я працівників Відділення ведеться формально, оскільки не завжди заповнюється. На харчоблоці відсутні засоби індивідуального захисту для періодичної їх зміни.

Виявлено порушення права осіб з інвалідністю: приміщення є частково пристосованими для осіб з інвалідністю, оскільки при вході до приміщення пандус та санітарно-гігієнічна кімната не відповідають державним будівельним нормам ДБН.В.-2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд».

Виявлено порушення права підопічних на ефективні засоби юридичного захисту: у закладі не забезпечено інформування підопічних про їхні права та обов’язки шляхом розміщення на видному місці та в доступній формі інформаційних матеріалі, а також контактних телефонних засобів зв’язку, з метою звернення за захистом своїх прав до безоплатної правової допомоги, правоохоронних органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

За результатами моніторингового візиту буде направлений лист реагування і звіт до Городоцької міської ради.