10/07/2023 14:55

Виконання рекомендацій Венеційської комісії щодо закону про національні меншини (спільноти): Представник Уповноваженого долучився до наради за участі урядовців на парламентаріїв

Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов взяв участь у нараді щодо подальших кроків для виконання рекомендації Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) про завершення реформи законодавчої бази щодо національних меншин.

У нараді під головуванням Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної 4 липня взяли участь, зокрема, і Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, Голова парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Неллі Яковлєва, Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський, Перший заступник Міністра Міністерство освіти і науки України Євген Кудрявець, Перший заступник Міністра Міністерство культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Під час наради відбулося обговорення імплементації висновку Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) щодо Закону України «Про національні меншини (спільноти) України», а саме: забезпечення належної координації для розробки та ухвалення необхідних рішень.

Венеційська комісія неодноразово розглядала законодавство, що стосується національних меншин (спільнот) в Україні. 12 червня 2023 року комісією були надані останні висновки до Закону України «Про національні меншини (спільноти) України. В цілому Венеційська комісія вітає ухвалення довгоочікуваного нового Закону України «Про національні меншини (спільноти) України», який передбачає низку гарантій відповідно до міжнародних стандартів. Водночас комісія вважає, що деякі положення цього Закону потребують перегляду.

«Важливо, щоб всі законодавчі зміни, які будуть підготовлені, були обговорені з представниками національних спільнот та експертами. Питання не є простим, і потребує виваженого підходу. Вдячна представникам Парламенту за те, що сьогодні долучилися до нашого обговорення та вашу готовність працювати спільно над подальшими кроками. У свою чергу на урядовому рівні вже розроблено ряд нормативно-правових актів, спрямованих на розширення можливостей для представників національних спільнот реалізовувати свої права. Плануємо їх ухвалення, як і Державної цільової програми “Єдність у розмаїтті” цього місяця», – зазначила Ольга Стефанішина.

Вона нагадала, що вже у жовтні поточного року очікується звіт Європейської комісії в рамках пакету розширення, де буде надано оцінку прогресу України, а отже необхідно фіналізувати всі можливі завдання якомога раніше. Окремо було наголошено на важливості тісної співпраці з європейськими партнерами, експертами Ради Європи та Європейської Комісії, на цьому шляху.

Зазначимо, що дотримання прав національних меншин (спільнот) є одним із ключових напрямів діяльності Уповноваженого, особливо в контексті вступу України до Європейського Союзу. Важливим кроком на шляху до цього стало прийняття Закону України «Про національні меншини (спільноти) України».

Працівники Офісу Омбудсмана були дотичні до розробки проєкту Закону України «Про національні меншини (спільноти) України в складі робочої групи, а також проводили правові консультації щодо його відповідності національним і міжнародним нормам права.

Уповноважений вважає за доцільне урегулювати зазначені у висновку Венеційської комісії ключові рекомендації шляхом ухвалення додаткових нормативно-правових актів на рівні Кабінету Міністрів України.