12/10/2023 20:55

Виклики примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях України: круглий стіл в Офісі Омбудсмана

Шантажем, тортурами і психологічним тиском. Саме так країна-окупант змушує українців на ТОТ отримувати російські паспорти!

Виклики примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях України обговорили сьогодні під час круглого столу, який відбувся в Офісі Омбудсмана. 

До заходу долучилася Представник Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, Ольга Алтуніна, Постійний Представник Президента України в АР Крим Таміла Ташева, правозахисники, історики, представники органів місцевого самоврядування, журналісти.

Як нагадала Представник Уповноваженого, питання примусової паспортизації постало критично ще в 2014 році, втім з початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну це набуло загрозливих масштабів.

Загарбники стверджують, що російські паспорти на тимчасово окупованих територіях отримали понад 2 мільйони українців. При цьому окупаційна влада не гребує нічим: використовує методи психологічного тиску та залякування, шантаж і катування, роблять життя людей нестерпним, аби ті погодилися взяти документи. Тим, хто відмовляється, погрожують примусовою депортацією на територію РФ, позбавленням соціального захисту і конфіскацією майна. Водночас українців, яких примусили взяти російські документи, потенційно можуть мобілізувати та відправити воювати проти своєї ж держави.

За словами Ольги Алтуніної, до Офісу Омбудсмана надходять десятки звернень щодо примусової паспортизації на ТОТ.  Вони скеровуються до правоохоронних органів. Такі повідомлення є необхідними, адже вони будуть юридичним  підтвердженням того, що людину примусили отримати російський паспорт. 

Водночас Представник Уповноваженого наголосила, що отримання паспорта РФ в жодному разі не є підставою для втрати українського громадянства. Така позиція України ґрунтується передусім на положеннях статті 4 Європейської конвенції про громадянство. 

«Ми засуджуємо протиправні дії окупаційних органів щодо автоматичної паспортизації, вважаємо їх негуманними й такими, що суперечать принципам поводження з цивільним населенням на тимчасово окупованих територіях, зокрема, встановленими положеннями Четвертої Женевської конвенції», - зазначила Ольга Алтуніна.

Своєю чергою, Таміла Ташева зазначила, що примусова паспортизація та колабораціонізм - не тотожні поняття, а людей, яких примусили взяти російські паспорти, не мають судити за державну зраду. 

У підсумку учасники круглого столу дійшли висновку, що Україна має зробити все необхідне, аби врегулювати ці проблемні питання на законодавчому рівні та розробити механізми інтегрування громадян, які нині перебувають на ТОТ, в українське суспільство після звільнення територій.