22/04/2023 14:57

Військово-лікарські комісії працюватимуть на базі цивільних медзакладів за Програмою медгарантій: на вдосконаленні діяльності ВЛК наполягав Офіс Омбудсмана

Військово-лікарські комісії працюватимуть на базі цивільних медзакладів за Програмою медгарантій: на вдосконаленні діяльності ВЛК наполягав Офіс Омбудсмана , - повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець .

Уряд ухвалив постанову, якою впроваджено новий пакет у межах Програми медичних гарантій, який передбачає проведення медичних оглядів мультидисциплінарними командами лікарів ВЛК, що утворюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Позаштатні ВЛК, які діють при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, функціонуватимуть на базі цивільних медичних закладів. Їх кількість та перелік з урахуванням поточного навантаження визначатиме керівництво обласних військових та КМВА.

Такий крок дозволить посилити ресурсне забезпечення роботи лікарів, які залучені до проведення медичних оглядів для оцінки придатності особи до військової служби. 

Всі послуги, які входять до пакета Програми медгарантій будуть безоплатними для призовників та військовозобов’язаних які проходять ВЛК.

Зокрема, держава покриватиме такі послуги:

- проведення лабораторних та інструментальних досліджень;

- направлення особи за наявності показань в інші медичні заклади для проведення необхідних консультацій та обстежень, а також для надання спеціалізованої медичної допомоги у разі потреби;

- оформлення проектів довідок та формування медичних висновків щодо стану здоров’я особи.

Нагадаємо, працівники Офісу Омбудсмана, здійснюючи моніторинг діяльності позаштатних військово-лікарських комісій, які функціонують при ТЦК та СП неодноразово наголошували на необхідності вдосконалення роботи саме таких комісій, адже під час моніторингу нами було встановлено: 

в умовах повномасштабного вторгнення, навантаження  на ВЛК зросло в рази. Водночас матеріально-технічна база (приміщення в яких розташовані ВЛК) не дозволяє якісно виконувати ними поставлені завдання;

розташування позаштатних ВЛК на території та в приміщеннях ТЦК та СП створює численні черги, а також ускладнює роботу самого центру;

спостерігались випадки проведення військово-лікарської експертизи за спрощеною процедурою (поверхневий огляд, наявність скарг на здоров’я за свідченням військовозобов’язаних, відсутність флюорографічного обстеження та відповідних аналізів тощо);

не дотримувалася процедура затвердження власним підписом призовниками інформації щодо стану власного здоров’я;

призовникам не вистачало термінів для надання підтверджуючих документів (медичного характеру) військовозобов’язаним (особливо з числа внутрішньо переміщених осіб), які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації. 

З проханням сприяти вирішенню проблем, виявлених під час моніторингових візитів ми зверталися до Командування Медичних сил ЗСУ.

Створення позаштатних військово-лікарських комісій на базі цивільних медичних закладів - один з кроків забезпечення конституційного права призовників та військовозобов’язаних на охорону здоров’я та надання медичної допомоги.