10/04/2025 11:10

Відвідування Южноукраїнського міського суду Миколаївської області

Команда Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Миколаївській області (далі – Представництво) здійснили відвідування Южноукраїнського міського суду Миколаївської області (далі – суд, районний суд).

Мета відвідування – перевірка забезпечення прав обвинувачених (підсудних), засуджених, доступність громадян до судочинства, умови перебування громадян у суді, доступність суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.

Суд розміщено у двоповерховій адміністративній будівлі, що була реконструйована у 1987 році під потреби суду, та частково відповідає вимогам для забезпечення прав учасників судових процесів та архітектурної доступності. Будівля має один головний та один запасний вхід. Окремий заїзд для спеціального конвойного автомобіля відсутній, конвоювання відбувається через головний вхід.

Учасники відвідування ознайомилися з умовами перебування та доступу громадян до суду, умовами утримання осіб, які перебувають під вартою та доставляються до суду для здійснення судочинства.

Вхідна група головного входу до будівлі суду облаштована з урахуванням потреб осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, наявна кнопка виклику персоналу працює.

В будівлі суду розміщено 4 судових зали, 2 з яких призначені для розгляду кримінальних справ (облаштовані боксами з органічного скла), а правосуддя здійснюють пʼять суддів. Усі зали технічно оснащені для проведення судових процесів онлайн.

У приміщенні суду встановлено декілька інформаційних стендів з наявною інформацією про графік прийому громадян, про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів тощо.

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється працівниками Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області, якими ведеться перевірка та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду. Працівники і судді суду пройшли базові тренінги та курси з надання першої домедичної допомоги, про що свідчать наявні сертифікати.

За результатами відвідування виявлено наступні порушення прав людини:

- відсутній ізольований маршрут конвоювання обвинувачених (підсудних), засуджених від камер до залу судових засідань;

- санітарно-гігієнічна кімната в суді не обладнана з дотриманням встановлених будівельних норм для маломобільних груп населення (осіб з інвалідністю);

- відсутність підйомника або ліфту практично унеможливлює доступ особам з інвалідністю до приміщень суду, які розташовані на другому поверсі;

- відсутня кімната для роботи адвоката, що позбавляє права обвинувачених (підсудних), засуджених на конфіденційне побачення з адвокатами;

- розміщені в приміщеннях вогнегасники мають термін дії, що закінчився в 2024 році;

- кількість камер обвинувачених (підсудних), засуджених не відповідає розрахунку – три камери на кожну залу судових засідань для розгляду кримінальних справ.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод утриманих осіб Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини будуть скеровані до компетентних органів відповідні звіти з рекомендаціями.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08