23/07/2025 19:22

Відвідування Ярмолинецького районного суду Хмельницької області

З метою реалізації функцій національного превентивного механізму (НПМ) представник Уповноваженого в Хмельницькій області Оксана Кізаєва спільно з головним спеціалістом Тетяною Скарженюк і громадським монітором НПМ Аллою Касянюк здійснили відвідування Ярмолинецького районного суду Хмельницької області (далі – суд).

Мета відвідування – вивчення стану забезпечення прав обвинувачених (підсудних), засуджених осіб, які перебувають у приміщенні суду, доступності суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.

Встановлено, що суд знаходиться в окремій двоповерховій будівлі, на вході є вивіска із зазначенням повної назви суду. Центральний вхід до будівлі є доступним для маломобільних груп населення.

Судочинство у суді здійснюють 4 судді, а також одна посада є вакантною.

В суді обладнано 3 (три) зали для судових засідань, дві з них розташовані на першому поверсі. Зала для слухання кримінальних проваджень облаштована боксом з органічного скла та обладнана технічними засобами для проведення дистанційного провадження в режимі відеоконференцзв’язку.

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється службовими особами Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області, якими ведеться перевірка документів та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду. Також ведеться відеоспостереження як по периметру будівлі так і всередині приміщення суду.

У приміщенні суду на першому поверсі розміщено інформаційні стенди з інформацією про графік прийому громадян, телефони гарячих ліній, зразками документів тощо.

У суді обладнано одну камеру для підсудних, наявний окремий ізольований маршрут для спеціального автотранспорту.

Водночас, в ході відвідування виявлені порушення прав людини у діяльності установи, зокрема:

  • порушення права на професійну правничу допомогу ( в суді немає кімнати для роботи адвоката з підсудними (засудженими), що призводить до відсутності можливості реалізації права на конфіденційне побачення цих осіб із захисником),
  • невідповідність наявної кількості камер для утримання обвинувачених (підсудних), засуджених, кількості залів судових засідань із розрахунку три камери на кожен зал для кримінальних справ);
  • порушення права на доступність та інклюзивність (відсутні тактильні елементи доступності для людей з порушеннями зору, санітарний вузол на першому поверсі не пристосований для користування маломобільними групами населення).

За підсумками відвідування планується направлення відповідних актів реагування для вжиття необхідних заходів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• за номерами телефонів: 0 800 501 720; 044 299 74 08.