03/10/2024 09:37

Відвідування Яремчанського міського суду Івано-Франківської області

У межах реалізації національного превентивного механізму моніторингова група у складі Представника Уповноваженого в Івано-Франківській області Євгенії Мнишенко та представника громадської організації Світлани Дем’янчук відвідали Яремчанський міський суд Івано-Франківської області з метою вивчення стану дотримання прав та умов утримання підсудних осіб.

Під час відвідування моніторингова група вкотре зафіксувала, що приміщення Яремчанського міського суду не відповідає вимогам міжнародного та національного законодавства, яке регулює порядок організації конвоювання та тримання в судах обвинувачених (підсудних) осіб, а також нормам необхідної площі.

Так, приміщення конвою та камера для тимчасового тримання обвинувачених (підсудних), що є недостатнім для даного суду, розміщується в цокольному приміщенні без окремого евакуаційного виходу з них. Відповідно, одна камера не забезпечує роздільного розміщення чоловіків і жінок, дорослих та неповнолітніх, інших осіб відповідно до вимог кримінально-виконавчого законодавства.

В порушення Європейських пенітенціарних правил обвинувачені (підсудні), перебуваючи в суді, не мають вільного доступу до чистої питної води.

Конвоювання обвинувачених (підсудних) не здійснюється повністю ізольованим маршрутом, закритими для сторонніх осіб коридорами і сходами, що не забезпечує безпечні умови перебування як підсудних, засуджених, так і працівників й відвідувачів суду. Також в суді не обладнана огороджена стоянка для спеціального автотранспорту варти біля спеціального входу.

Крім цього, будівля Яремчанського суду є архітектурно недоступною для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, які без сторонньої допомоги не зможуть потрапити до приміщення суду.

Під час моніторингу виявлені й інші порушення прав обвинувачених (підсудних), про які поінформовано особисто керівництво закладу з наданням рекомендацій для їх усунення.

За результатами відвідування готується звіт та листи реагування, які будуть скеровані до уповноважених органів й об’єкта моніторингу.

В місцях несвободи може опинитися кожен – за рішенням або вказівкою адміністративного, судового чи іншого органу, без права залишити їх з власної волі.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини в місцях несвободи, ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08