13/01/2025 10:08

Відвідування відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання в Черкаській області

Для виконання функцій національного превентивного механізму в межах реалізації проєкту «Регіональні групи національного превентивного механізму»  представники громадських організацій Людмила Проценко та Андрій Біньковський здійснили повторне відвідування відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання комунального закладу «Центр надання соціальних послуг Степанецької сільської ради об’єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області» (далі – заклад, відділення).

Заклад розрахований на перебування 25 осіб. На день відвідування у відділенні перебувало 26 підопічних, з яких 16 чоловіків та 10 жінок.

Під час відвідування відділення члени групи НПМ ознайомились з умовами проживання, організацією харчування, рівнем медичного забезпечення підопічних.

Підопічні проживають у одноповерховій будівлі, вхід до якої облаштований пандусом. Житловий корпус обладнаний автоматичною пожежною сигналізацією. Персонал виконує професійні обов’язки відповідно до встановлених вимог.

Мешканці відділення вільно користуються особистими речами та власними коштами. У житловому корпусі наявні інформаційні стенди з контактними даними посадових осіб та «гарячих ліній», до яких підопічні можуть звернутися у разі порушення їх прав. Житлові кімнати мешканців закладу обладнані кнопками виклику персоналу.

Група НПМ відмітила позитивні зміни у діяльності відділення та встановила, що адміністрацією закладу вживаються заходи щодо усунення порушень виявлених під час попереднього відвідування.

Під час відвідування відбулося конфіденційне спілкування з усіма підопічними. Мешканці відділення відкриті до спілкування. У ході спілкування скарг щодо жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження від підопічних не надходило.

Водночас під час відвідування група НПМ виявила недоліки,
що можуть призвести до порушення прав підопічних, зокрема:

  •  на життя та безпеку (відсутнє укриття);
  •  на охорону здоров’я та медичну допомогу (медична допомога підопічним надається без їх інформованої добровільної згоди, неналежно ведеться медична документація).

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.