07/04/2025 12:14

Відвідування Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання на Чернігівщині

Для виконання функцій національного превентивного механізму команда Представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернігівській області разом з громадським монітором здійснили повторне відвідування Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання Центру надання соціальних послуг Комарівської сільської ради (далі – Заклад).

Під час відвідування закладу група НПМ ознайомилась з умовами проживання, облаштуванням житлових приміщень, харчуванням, організацією культурного дозвілля, рівнем надання медичних послуг.

Проєктна потужність Закладу розрахована на проживання 25 підопічних, на час візиту перебувало 19 осіб (8 чоловіків та 11 жінок), з них: 7 осіб з інвалідністю, 4 – ліжкових хворих, 8 – з числа внутрішньо переміщених осіб, 3 особи пересуваються на кріслі колісному.

Територія Закладу є охайною та доглянутою, облаштована лавками та критими альтанками, які забезпечують комфортну прогулянку в сонячну погоду.

Заклад бере участь в експериментальному проєкті з організації надання внутрішньо переміщеним особам похилого віку, особам з інвалідністю соціальної послуги стаціонарного догляду за принципом «гроші ходять за людиною».

Калькуляція вартості проживання на одного підопічного в місяць близько 13 тис. грн.

Мешкають підопічні у кімнатах для проживання від 1 до 3 осіб. У кімнатах є всі необхідні меблі для комфортного проживання (ліжка, тумбочки, шафи).

Під час візиту встановлено, що для підопічних створені належні умови проживання — підопічні забезпечені чистою постільною та натільною білизною.

Працівники Закладу проводять належне прибирання в спальних кімнатах та приміщеннях загального користування.

Підопічні отримують чотириразове харчування, вартість на день складає 105,26 грн., під час інтерв’ювання скарги на якість харчування не надходили.

На утримання Закладу у 2024 році було витрачено 2606,83 тис. грн., в 2025 році планується за попередніми розрахунками – 2717,55 тис. грн.

Особи з інвалідністю забезпечені засобами для пересування (кріслами-колісними, палицями, милицями та стільцями для проведення санітарно-гігієнічних процедур).

За результатами опитування підопічні скарг щодо жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження з боку персоналу не висловили. Підопічні контактні та позитивно реагують на відвідувачів.

Однак під час відвідування групою НПМ були виявлені порушення, що призводять до порушення прав підопічних, зокрема:

  • виявили факт травмування підопічної, якій не надали належну медичну допомогу та не зафіксували даний випадок у журналі травматизму;
  • порушення права на приватність: не замикаються двері у вбиральнях; відсутні ширми в житлових кімнатах для забезпечення приватності під час перевдягання та проведення санітарно-гігієнічних процедур, де проживає двоє і більше осіб;
  • відсутні кнопки виклику персоналу, що є проблемою у швидкому та своєчасному зверненні за допомогою до медичних працівників;
  • частково відсутні індивідуальні програми реабілітації в осіб з інвалідністю;
  • на вікнах встановлені нерозпашні ґрати, що є загрозою для безпеки людей у разі надзвичайної ситуації.

З метою усунення виявлених недоліків до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.