20/09/2024 12:26

Відвідування Відділення поліції № 1 в Чернівецькій області

У рамках реалізації національного превентивного механізму група НПМ у складі представника Уповноваженого у Чернівецької області Ірини Ісопенко, працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Аліни Пітей-Маляр та Олександра Сидоренка, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Аріни Лупу, а також представника громадськості Віктора Третьякова здійснила відвідування Відділення поліції № 1 (смт. Путила)  Вижницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області.

Під час відвідування вивчили умови перебування та дотримання прав відвідувачів відділення поліції, запрошених і доставлених до відділення, а також питання доступності до будівлі поліції для маломобільних громадян, належної фіксації перебування осіб у відділенні, доставлення затриманих, умов проведення слідчих дій тощо.

У відділенні поліції впроваджена система «Custody Records», яка забезпечує облік всіх дій щодо затриманих осіб, призначений інспектор, який відповідальний за дотримання прав затриманих осіб, облаштовано «Front-office» для оперативного надання поліцейських послуг (здійснення пропускного режиму, консультації, довідкової інформації та прийняття заяв і повідомлень). Окрім цього, у відділенні поліції є кімнати для: проведення слідчих дій, інтерв’ювання із затриманим, конфіденційного побачення із захисником, прийому громадян та роботи із дітьми.

У вестибюлі розміщені інформаційні стенди з довідковою інформацією, каналів комунікації з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, графік прийому громадян, та інша довідкова інформація.

У відділенні поліції ведеться відеоспостереження.

У службових приміщеннях працівників поліції відсутні предмети, що можуть бути використані для катування чи психологічного тиску. Групою НПМ також встановили, що працівники поліції мають достатній рівень підготовки з питань дотримання прав людини та заборони катувань.

Однак, у ході відвідування територіального підрозділу виявили і деякі порушення та недоліки у дотриманні прав людини, зокрема:

  • в окремих протоколах затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину не визначено місце фактичного затримання;
  • у журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених коригуються внесені відомості;
  • у протоколах затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину не зазначено інформації про те чи було повідомлено близьких затриманого або інших осіб;
  • незважаючи на те, що працівники поліції повідомляють безоплатну правничу допомогу про затримання особи, адвокати часто прибувають із затримкою або взагалі не з’являються. Така практика негативно впливає на дотримання права затриманих на своєчасний та ефективний захист на ключовому етапі кримінального провадження, що ставить під загрозу дотримання прав людини та стандартів справедливого судочинства.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод затриманих осіб до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи-реагування.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.