27/02/2024 14:05

Відвідування Тисменицької міської лікарні на Івано-Франківщині щодо додержання прав людини в умовах надання стаціонарної паліативної медичної допомоги

У межах реалізації національного превентивного механізму моніторингова група у складі Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Євгенії Мнишенко, працівників Секретаріату Уповноваженого Людмили Непийводи, Юрія Гуменяка та представника громадської організації Світлани Дем’янчук відвідали без попередження комунальне  некомерційне підприємство «Тисменицька міська лікарня» Тисменицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, з метою вивчення стану додержання прав осіб, які отримують стаціонарну паліативну медичну допомогу.

Під час відвідування з’ясовано, що заклад має 15 ліжко/місць для надання стаціонарної паліативної медичної допомоги. На момент відвідування паліативну допомогу отримували 10 осіб (2 у неврологічному відділенні, 2 у хірургічному відділенні, 6 у терапевтичному відділенні), з яких 7 ліжкові хворі, 2 особи з інвалідністю та 9 внутрішньо переміщених осіб. Скарг від пацієнтів на неналежне поводження з боку персоналу не надходило.

Деякі хворі перебувають у лікарні 17 місяців. Проживають у чотири-, шестимісних палатах.  

Ліжкові хворі перебувають на другому поверсі, при цьому приміщення є архітектурно недоступним для маломобільних осіб та людей з інвалідністю. Немає кнопок виклику, що унеможливлює виклик медичного персоналу за потреби пацієнта. Санітарно-гігієнічні процедури пацієнтам проводяться на ліжках, без забезпечення приватності (за присутності інших людей), оскільки душові кімнати є недоступними для ліжкових хворих через вузькі дверні отвори.

У закладі всупереч вимогам законодавства не створена  мультидисциплінарна команда, до складу якої окрім медичних спеціалістів входять соціальні працівники, психологи, волонтери, юристи, священнослужителі та інші за потребою, які залучаються для надання паліативної допомоги пацієнту, членам його сім’ї. В результаті більшість пацієнтів не мають можливості отримувати власні кошти (пенсійні та соціальні виплати), не отримують психологічну допомогу.

Незважаючи на наявність договору із сурдоперекладачем, у закладі не використовують такі послуги для спілкування з паліативним пацієнтом з повною втратою слуху. 

Неналежно ведеться медична документація: не підписані добровільні згоди пацієнтів на проведення діагностики, лікування та на проведення операції й знеболення; відсутні плани спостереження пацієнта, що потребує паліативної допомоги; немає лікарських призначень та щоденних записів лікарів про огляд.

На інформаційних стендах відсутні відомості про наявність лікарських засобів, витратних матеріалів, отриманих за бюджетні кошти, благодійної діяльності та гуманітарної допомоги та іншої інформації, оприлюднення якої передбачено наказом МОЗ України № 459.

Під час моніторингу виявлені й інші порушення, про які поінформовано особисто керівництво закладу з наданням рекомендацій для їх усунення.

За результатами відвідування готується звіт та листи реагування, які будуть скеровані до уповноважених органів управління й об’єкта моніторингу.