20/02/2025 09:53

Відвідування Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області

У межах реалізації зобов’язань України за Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання 18 лютого 2025 року група НПМ Регіонального представництва Уповноваженого в Кіровоградській області здійснила відвідування місця несвободи – Світловодської міськрайонного суду Кіровоградської області. (далі – суд).

Під час візиту монітори перевірили доступність громадян до судочинства, умови перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступність суду для осіб з інвалідністю та виявили низку недоліків та порушень

Приміщення суду охороняється Службою судової охорони, яка також забезпечує пропускний режим. Перевірка документів відвідувачів здійснюється з обов’язковою реєстрацією у Журналі пропуску осіб до адміністративних будівель суду.

Споруда установи налічує 2,500 кв.м. Суд розпочав свою роботу в даному приміщенні ще в 1994 році. В установі облаштовано 7 залів судових засідань, з них: 4 - для розгляду кримінальних справ (всі забезпечено відеоконференцза'язком)  та 3 для розгляду цивільних справ.

Відповідно штатної чисельності в установі працює 52 особи, з них 9 штатних посад суддів, фактично працюючих 5.

У приміщенні суду розміщені інформаційні стенди з наявною інформацією про графік прийому громадян, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів, облаштоване місце для ознайомлення з матеріалами судової справи, тощо.

У Суді облаштовані 4 камери тримання під вартою та наявна тривожна кнопка виклику в конвойних приміщеннях.

При вході до приміщення суду встановили стаціонарний металодетектор аркового типу. Ведеться відеоспостереження по периметру будівлі та всередині приміщення.

Водночас виявили порушення та недоліки, які не відповідають загальноприйнятим та європейським стандартам, та визначеним національним законодавством нормам і можуть свідчити про недотримання умов утримання обвинувачених (підсудних), засуджених у суді, а також задоволення їхніх базових потреб.

Моніторингова група НПМ встановила:

  • у приміщеннях суду відсутні місткості з питною водою;
  • укриття в суді відсутнє;
  • кількість кімнат для тримання підсудних (засуджених) не відповідає вимогам Державних будівельних норм;
  • умови безбар’єрності недотримані, доступність для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення не забезпечена. Відсутні зовнішні та внутрішні пандуси;
  • приміщення суду потребує проведення ремонту.

За результатами відвідування Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини буде складений звіт та направлений до компетентних органів відповідні акти реагування з метою усунення виявлених порушень.

Нагадуємо, якщо Вам відомо про випадки порушення прав людини, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0 800 501 720; 044 299 74 08.