23/10/2024 11:39

Відвідування Сторожинецького районного суду Чернівецької області

У межах реалізації зобов’язань України за Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання група НПМ у складі Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Ірини Ісопенко, працівників Секретаріату Уповноваженого Аліни Пітей-Маляр і Олександра Сидоренка, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Аріни Лупу та представника громадськості Василя Хащука здійснила відвідування Сторожинецького районного суду Чернівецької області (далі – суд).

Мета відвідування – вивчення стану забезпечення прав обвинувачених (підсудних), засуджених осіб, які перебувають у приміщенні суду, доступності суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.

Суд є однією із сучасних зразкових будівель юстиції, яка була здана в експлуатацію у 2020 році. Наразі суд є прикладом європейського доступу громадян до правосуддя на теренах Чернівецької області.

У суді забезпечення безпеки учасників судового процесу здійснює Служба судової охорони. У відвідувачів перевіряються документи та ведеться Журнал реєстрації пропуску осіб до адміністративних будівель суду. Наявна система відеоспостереження та стаціонарний металодетектор аркового типу.

Під час моніторингового візиту встановили, що для розгляду кримінальних справ облаштовані 2 зали судових засідань, в яких розміщені кабіни для підсудних з огорожею зі спеціального захисного скла, також є наявні в справному технічному стані кнопки виклику працівника суду для осіб з обмеженими можливостями, наявні укомплектовані аптечки невідкладної медичної допомоги. Наявні бутлі з-під питної води в залах суду. Також, у залах для розгляду кримінальних справ є кварцові лампи та здійснюється щоденне кварцування приміщень згідно з наявним графіком.

Під час відвідування група НПМ встановила, що умови утримання обвинувачених (підсудних), засуджених у районному суді та задоволення їхніх базових потреб відповідають загальноприйнятим та європейським стандартам та визначеним національним законодавством нормам, згідно з якими в кожному приміщенні суду мають бути приміщення для конвою та камери для тримання обвинувачених (підсудних), засуджених. У суді встановлена наявність шести таких камер, що відповідає вимогам розташування трьох камер на кожну залу судових засідань для розгляду кримінальних справ. Наявний також окремий санітарний вузол для обвинувачених (підсудних), що дозволяє забезпечити безпеку у суді. Група НПМ здійснила огляд приміщення для розміщення особового складу варти, яке оформлене згідно з вимогами законодавства.

Встановлена наявність відокремленого санітарного вузла для обвинувачених (підсудних), засуджених. Умови безбар’єрності у санітарних вузлах дотримані належним чином, доступність для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення забезпечена.

Відповідно до вимог законодавства щодо безбар’єрного простору, доступність приміщення суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення забезпечена повністю: наявні кнопки виклику працівника суду для осіб з обмеженими можливостями, пандуси, поручні, як на вході до суду, так і в самому приміщенні суду. Основний вхід у будівлю суду та початок сходів і пандусів позначений тактильними (рифленими) та контрастно забарвленими попереджувальними смугами.

З метою можливості реалізації права на захист та конфіденційне побачення обвинувачених (підсудних), засуджених, осіб із захисником, у суді наявна кімната для роботи адвоката з цими особами, а також кімната для прокурорів. Групою НПМ встановлена також наявність комори для зберігання речових доказів.

Для спеціального автотранспорту варти та посадки (висадки) обвинувачених (підсудних), засуджених облаштований окремий під’їзд та наявні місця для стоянки конвойних автомобілів.

Моніторингова група виявила окремі недоліки: невідповідність вимогам Інструкції з організації конвоювання та тримання обвинувачених (підсудних), засуджених у судах; вікна зали для розгляду кримінальних справ на першому та другому поверхах не обладнані ґратами.

Окрім того, маршрут конвоювання має певні недоліки, зокрема відрізки, на яких відсутнє відеоспостереження. Ці аспекти можуть створювати додаткові ризики, пов’язані з можливим порушенням прав обвинувачених (підсудних) і засуджених.

За результатами моніторингового відвідування Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини буде складений звіт та направлені до компетентних органів відповідні акти реагування.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини та громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.