30/08/2024 14:34

Відвідування Полтавського районного суду Полтавської області

У межах реалізації національного превентивного механізму працівники регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Лариса Кармазін-Денисенко та Олег Чугай, представники громадської організації Сергій Беза, Дар’я Каневська здійснила планове відвідування Полтавського районного суду Полтавської області (далі – суд).

Мета відвідування – перевірка доступності громадян до судочинства, умов перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступності суду для осіб з інвалідністю.

У приміщенні суду встановлено декілька інформаційних стендів з наявною інформацією про графік прийому громадян, про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів, тощо.

Штатна чисельність працівників суду – 43 особи, у тому числі суддів – 8.

Суд розміщено у триповерховій адміністративній будівлі. Ліфт, підйомник у приміщенні суду відсутні, що не відповідає вимогам для забезпечення прав учасників судових процесів та архітектурної доступності. У суді облаштовано 2 судових зали для розгляду кримінальних справ з облаштованими боксами з органічного скла та 2 зали для розгляду цивільних справ, що технічно оснащені для проведення судових процесів онлайн.

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється працівниками Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області, якими ведеться перевірка та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду.

За результатами відвідування виявлено безліч порушень прав людини:

  • для спеціального автотранспорту варти та посадки (висадки) підсудних (засуджених) відсутні спеціальний бокс та обладнана огороджена стоянка для спеціального автотранспорту варти. Спеціальний конвойний транспорт здійснює посадку (висадку) підсудних (засуджених) через центральний вхід будівлі суду;
  • відсутнє приміщення конвою та камери для тримання обвинувачених (підсудних), засуджених;
  • відсутній ізольований маршрут конвоювання обвинувачених (підсудних), засуджених від камери до залу судових засідань;
  • відсутня кімната для роботи адвоката з підсудними (засудженими), що позбавляє цих осіб права на конфіденційне побачення з адвокатами (спілкування із захисником відбувається лише в залі суду через загородження у присутності конвою у межах досяжності слуху та/чи учасників судового засідання);
  • відсутні окремі кімнати для роботи прокурорів, адвокатів;
  • не забезпечено доступність приміщення суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення відповідно до вимог законодавства, зокрема пандус на центральному вході будівлі та санітарно-гігієнічні приміщення не відповідають ДБН 2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель та споруд»;
  • відсутня автоматична система пожежної сигналізації.

За результатами моніторингового відвідування буде складено звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків та скеровано до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.