10/07/2024 17:19

Відвідування Лохвицького районного суду Полтавської області

У межах реалізації національного превентивного механізму Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко, працівники регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Лариса Кармазін-Денисенко та Олег Чугай, представник громадської організації Сергій Беза здійснили планове відвідування Лохвицького районного суду Полтавської області (далі – суд).

Мета відвідування – перевірка доступності громадян до судочинства, умов перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступності суду для осіб з інвалідністю.

У приміщенні суду встановлено декілька інформаційних стендів з наявною інформацією про графік прийому громадян, про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів, тощо.

Штатна чисельність працівників суду – 24 особи, у тому числі суддів – 4.

Суд розміщено у чотириповерховій адміністративній будівлі на 3 та 4 поверхах. Ліфт, підйомник у приміщенні суду відсутні, що не відповідає вимогам для забезпечення прав учасників судових процесів та архітектурної доступності. У суді облаштовано 3 судових зали для розгляду кримінальних (1 зал –  облаштований боксом з органічного скла) та цивільних справ (2 зали), що технічно оснащені для проведення судових процесів онлайн.

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється працівниками Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області, якими ведеться перевірка та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду.

За результатами відвідування виявили безліч порушень прав людини:

  • у приміщенні суду наявний лише один санітарний вузол, що використовується для працівників суду, для відвідувачів та для підсудних (засуджених), а також не обладнаний з дотриманням встановлених будівельних норм для маломобільних груп населення (осіб з інвалідністю);
  • для спеціального автотранспорту варти та посадки (висадки) підсудних (засуджених) відсутні спеціальний бокс та обладнана огороджена стоянка для спеціального автотранспорту варти. Спеціальний конвойний транспорт здійснює посадку (висадку) підсудних (засуджених) з іншого боку будівлі;
  • відсутній ізольований маршрут конвоювання обвинувачених (підсудних), засуджених від камери до залу судових засідань;
  • відсутня кімната для роботи адвоката з підсудними (засудженими), що позбавляє цих осіб права на конфіденційне побачення з адвокатами (спілкування із захисником відбувається лише в залі суду через загородження у присутності конвою у межах досяжності слуху та/чи учасників судового засідання);
  • відсутні окремі кімнати для роботи прокурорів, адвокатів;
  • відсутнє приміщення конвою;
  • виявлено металеві заґратовані камери для утримування підсудних (засуджених);
  • відсутня автоматична система пожежної сигналізації;
  • у приміщенні суду не облаштовано тимчасове укриття.

За результатами моніторингового відвідування буде складено звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків та скеровано до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.