25/10/2024 12:16

Відвідування Ліщинівського психоневрологічного будинку-інтернату у Полтавській області

Працівниками Офісу Омбудсмана у Полтавській області Ларисою Кармазін-Денисенко, Владиславом Жилою, Максимом Герасименко та представницею громадської організації Вірою Яковенко, в межах реалізації національного превентивного механізму, здійснене планове відвідування Ліщинівського  психоневрологічного будинку-інтернату.

Ліщинівський психоневрологічний будинок-інтернат є неприбутковим, стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворений для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті.

Ліщинівський ПНІ розрахований на перебування 325 осіб. На день відвідування в закладі  перебувало 313 осіб ( 122 жінки та 191 чоловік), серед яких 244 підопічних – особи, визнані у встановленому законодавством порядку недієздатними.

Територія закладу огороджена, охайна, облаштована лавками, гойдалками. Вхід і вихід з території здійснюється через перепускний пункт.

У закладі наявне тимчасове укриття.

Ліщинівський ПНІ надає медичну допомогу підопічним відповідно до ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю організація і управління охороною здоров’я, терапія, неврологія, психіатрія, терапевтична стоматологія; за спеціальністю молодшого спеціаліста з медичною освітою: сестринська справа за місцем провадження діяльності. Організовано доступ до окремих послуг паліативної допомоги.

У закладі є оглядова для проведення медичного огляду підопічних лікарями, кабінет лікувальної фізкультури, фізкабінет.

Для перевезення маломобільних підопічних закладом у 2023 році був придбаний санітарний (спеціалізований) автомобіль, обладнаний підйомником.

Підопічні мають змогу вільно переміщуватися по території закладу, відвідують кімнати для перегляду телепередач, малюють та вишивають  картини.   

Підопічні забезпечені чотириразовим харчуванням, під час інтерв’ювання скарги на якість харчування не надходило.

Скарги від підопічних на жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання з боку персоналу до них не надходили.

Водночас, за результатами відвідування установи виявили наступні порушення прав підопічних на достатній життєвий рівень:

  • норм житлової площі на одного підопічного у житлових приміщеннях, в яких проживають чоловіки;
  • не забезпечене належне ведення медичної документації щодо Віл-інфікованих осіб та фіксацію тілесних ушкоджень підопічних згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 02.02.2024 №186.

За результатами моніторингового відвідування буде складений звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків та скеровано до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.