06/12/2024 13:16

Відвідування ізолятора тимчасового тримання у Сумській області

У межах реалізації національного превентивного механізму працівники Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили планове відвідування Ізолятора тимчасового тримання № 2 Головного управління Національної поліції в Сумській області, розташованого у м. Шостка.

Учасники групи НПМ ознайомилися з умовами тримання та провели вивчення документації ізолятора.

На момент відвідування функціонування ІТТ № 2 тимчасово призупинили до відновлення цілісності приміщень, які зазнали пошкоджень внаслідок авіаційного удару, завданого збройними силами країни‑агресора незадовго до відвідування.

Під час авіаудару утримувані особи та персонал ізолятору не постраждали.

З’ясували, що керівництвом та співробітниками ізолятора вживаються заходи щодо забезпечення належних умов тримання затриманих і взятих під варту осіб.

Персонал ІТТ обізнаний з міжнародними та національними нормативними актами, що забороняють катування та інші види неналежного поводження. З працівниками ІТТ періодично проводяться заняття з питань забезпечення прав людини, зокрема під час її перебування в ІТТ. У посадових інструкціях працівників ІТТ наявні пункти про заборону катувань.

В ізоляторі утримувані особи забезпечуються триразовим харчування. В камерах для утримуваних осіб створено комфортний світловий та тепловий режим.

У медичному пункті наявні аптечки для надання домедичної допомоги, наповнення яких має актуальні терміни придатності, а весь персонал ізолятору пройшов навчання з надання домедичної допомоги.

Попри наявні позитивні моменти у діяльності ІТТ виявили факти недотримання законодавства та недоліки, які призводять до порушення прав людини.

Так, ізолятор тимчасового тримання не обладнаний захисними спорудами цивільного захисту (укриттям), а утримувані особи та персонал ІТТ під час повітряної тривоги продовжують перебувати у приміщеннях ізолятору.

Кнопки тривожної сигналізації у ряді приміщень ізолятора на момент відвідування перебували у непрацездатному стані.

Журнал первинного обстеження та надання медичної допомоги утримуваним особам ведеться неналежним чином, зокрема відсутні записи про надання ліків особам, які потребували безперервного лікування препаратами замісної підтримувальної терапії, відсутні записи про характер наданої медичної допомоги та виконання рекомендацій лікарів щодо ряду осіб, у яких при первинному обстеженні виявлені тілесні ушкодження, відсутні записи про дату виклику та прибуття медичних працівників.

Наявне у санітарному пропускнику технічне устаткування для проведення дезінфекційних заходів перебуває у несправному стані та за призначенням упродовж тривалого часу не використовувалося, що створює загрозу поширення інфекційних хвороб, які передаються від людини до людини і схильні до масового поширення, зокрема повітряним шляхом (наприклад, туберкульоз, вітряна віспа, кір).

У камерному блоці ізолятора або поблизу камерного блоку взагалі відсутні душові, наявна лише 1 душова для утримуваних осіб у санпропускнику ізолятора.

Загальна кількість комірок для особистих речей утримуваних осіб не відповідає максимальній кількості осіб, які можуть триматися в ІТТ, а відтак – не може забезпечити окреме тримання речей затриманих.

З трьох наявних в ІТТ № 2 прогулянкових двориків лише один має мінімально допустиму будівельними нормами площу.

У діяльності ізолятора допускаються випадки виведення утримуваних осіб з камер на підставі вимоги на виклик працівників поліції, які не здійснюють розслідування кримінального правопорушення.

Будівля, у якій розміщується ізолятор, а також ряд приміщень ізолятора не пристосовані для осіб з інвалідністю, зокрема – відсутній пандус, недостатня ширина дверних отворів прогулянкових двориків, відсутнє контрастне маркування сходинок сходового маршу тощо.

Не всі камери для утримуваних осіб ІТТ № 2 обладнані абонентськими гучномовцями, а наявні гучномовці не радіофіковані. Кімната для побачень не облаштована відповідно до вимог будівельних норм, що порушує право утримуваних осіб на контакти із зовнішнім світом.

За підсумками відвідування склали звіт та планується направлення відповідних актів реагування для усунення виявлених недоліків та вжиття необхідних заходів.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

    • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 

    • на гарячу лінію: 0800501720;

    • за тел. 044-299-74-08.