26/12/2023 10:20

Відвідування Городнянського психоневрологічного інтернату в Чернігівській області

Група НПМ у складі Представника Уповноваженого у Чернігівській області Лариси Шумної, головного спеціаліста Відділу сприяння роботі регіональних представництв Тетяни Коренькової та представника громадськості здійснила відвідування Городнянського психоневрологічного інтернату для виконання функцій національного превентивного механізму.

Установа є стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційний заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в установі.

Заклад розрахований на перебування 185 осіб. На день відвідування в інтернаті перебувало 183 особи. Серед підопічних 182 жінки та 1 чоловік, з них 109 підопічних визнані у встановленому законодавством порядку недієздатними.

Учасники групи НПМ ознайомилися з умовами проживання підопічних та провели опитування осіб, які перебували в закладі. Під час конфіденційного спілкування від підопічних надійшли скарги на жорстоке, або таке, що принижує гідність, поводження з боку персоналу, а саме: всі підопічні дуже коротко підстрижені без надання ними на це згоди, також вони обмежені в перебуванні в своїх кімнатах, де крім цього не має їхніх особистих речей. Також у закладі підопічним заборонено вмикати світло в темну добу часу. 

Крім того, встановлені факти порушення права на захист від катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження. Ліжкохворі підопічні не отримують належного догляду та медичної допомоги: наявні рани та пролежні належним чином не оброблюються. Також монітори звернули  увагу на високий рівень травматизму в закладі.

В інтернаті не забезпечено позитивного терапевтичного середовища, зокрема кімнати відпочинку, які розташовані в житлових корпусах, обладнані лише лавами та телевізором, не організовано проведення заходів дозвілля.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод підопічних закладу до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.