13/10/2023 17:06

Відвідування Герцаївського районного суду Чернівецької області

Група національного превентивного механізму (далі – НПМ) здійснила 13.10.2023 відвідування Герцаївського районного суду Чернівецької області (в подальшому – Суд).

Перевіряли забезпечення прав осіб, які примусово тримаються за судовим рішенням або рішенням адміністративного (правоохоронного) органу, підсудних/засуджених, умов доступності правосуддя та перебування осіб у Суді тощо.

Під час відвідування виявлено, що будівля Суду взагалі не відповідає вимогам сьогодення для забезпечення прав учасників процесу, умовам доступності, достовірності інформації про місцевий загальний суд (його найменування), санітарним вимогам, тощо.

Так, фасадна вивіска найменування Суду не відповідає його фактичній назві, як окремого органу судової гілки влади.

Під час моніторингового відвідування встановлено, що у Суді є 2 зали судових засідань, 1 з яких для розгляду кримінальних проваджень, умови в них - незадовільні.

Стан приміщень не відповідає санітарним нормам, у залах тривалий час не проводилося прибирання, знаходяться зів’ялі та засохлі кімнатні рослини, поламані меблі (стільці) для учасників процесу, тощо.

Не відповідають вимогам і норми щодо інсоляції таких приміщень.

У Суді немає кімнат для конвоювання осіб та для окремого спілкування утримуваних примусово осіб, підсудних/засуджених із захисниками, чим не дотримується їхнє право на конфіденційне спілкування. Європейський суд з прав людини сформував практику згідно з якою порушення конфіденційності спілкування між клієнтом і адвокатом слід вважати перешкоджанням права на отримання правової допомоги.

У будівлі Суду відсутній санвузол, у тому числі для осіб, які примусово доставляються (тримаються), підсудних/засуджених. Таке санітарне приміщення є загальним для усіх осіб (відвідувачів та працівників Суду, охорони) і знаходиться у дворі.

Заїзд спеціального автотранспорту конвойної служби, посадка (висадка) примусово утримуваних осіб проводиться з території двору Суду загального користування, що є недотриманням вимог Державних будівельних норм. Також не передбачено окремого ізольованого маршруту для підсудних (засуджених) від місця висадки до залів судових засідань, для слухання кримінальних проваджень. Супровід таких осіб відбувається з порушенням,  приміщеннями загального користування - коридором Суду, який не обладнаний кнопками звукової сигналізації, на стінах і біля дверних пройомів висять неізольовані дроти, які становлять небезпеку для життя і здоров’я людини. 

У Суді відсутня відповідальна особа за організацію і надання домедичної допомоги. При перевірці аптечки для надання домедичної допомоги, що знаходиться у приймальні голови суду, виявлено протерміновані ліки.

Потребують покращення умови і виконання робіт у сфері доступності до будівлі Суду і до залів судових засідань для маломобільних груп населення.

Виявлено порушення прав людини у сфері охорони навколишнього природного середовища. Зокрема, на території Суду поруч із місцями загального користування здійснюється спалювання різних відходів, складування пляшок алкогольних і слабоалкогольних напоїв, тощо.

Слід зазначити, що у Суді здійснюються заходи з інформаційно-роз’яснювальної роботи. Зокрема, у загальнодоступному місці та залі судового засідання розміщені стенди, довідкові матеріали з різних питань, зразки процесуальних документів. Однак окремі з них є застарілі та потребують оновлення.

З метою усунення виявлених порушень, Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини вирішується питання про направлення до компетентних органів Звіту про результати моніторингу.

Одночасно інформуємо, що у разі порушення прав людини, в тому числі за кордоном, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua;    

- зателефонувати на гарячу лінію: 0800 50 17 20.