17/10/2024 16:00

Відвідування Гельмязівського психоневрологічного інтернату на Черкащині

Для виконання функцій національного превентивного механізму працівниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 12.09.2024 здійснено відвідування Гельмязівського психоневрологічного інтернату.

За результатами відвідування встановлено, що інтернат надає соціальні послуги підопічним на високому рівні, впроваджує інноваційні методи роботи, спрямовані на розвиток особистісних навичок та поліпшення процесу соціальної адаптації підопічних, що сприяє їх подальшій інтеграції у суспільство.

Підопічні інтернату проживають в умовах максимально наближених до домашніх, мають можливість брати участь у житті громади та активно взаємодіяти з навколишнім середовищем.

Кожен підопічний отримує професійну підтримку від соціальних працівників, психологів і медичних працівників, що відповідає його потребам, а також навчається основним побутовим навичкам, що сприяє розвитку його самостійності.

Для формування почуття спільноти та покращення психоемоційного благополуччя підопічних керівництвом закладу регулярно організовуються виїзні екскурсії, святкування, чаювання, пікніки, оформлюються фотозони до свят, а також виставки творчих робіт підопічних.

Окрім того, закладом забезпечено різноманітну дозвіллєву діяльність в межах установи – підопічні займаються конструюванням, арт-терапією, сенсорикою, відвідують творчі гуртки (вокальний, спортивно-оздоровчий, літературне мистецтво, швейна справа, кулінарні класи тощо).

Також інтернатом здійснюється підготовка до процесу деінституалізації, передбаченому у Плані дії Ради Європи для України на 2023-2026, здійснюються перші кроки переходу до альтернативних форм соціальної підтримки людей похилого віку та людей з інвалідністю.

Окремо варто зазначити швидке та ефективне реагування адміністрації закладу на надані групою НПМ рекомендації. Виявлені групою НПМ під час відвідування порушення прав людини, а саме: відсутність інформаційних згод опікунів на зберігання копій їх документів, неналежне ведення журналів температурного режиму технічного устаткування, порушення правил товарного сусідства під час зберігання продуктів харчування та інші – усунуті керівництвом закладу у найкоротший термін (1-5 днів).

Таким чином, досвід організації діяльності Гельмязівського психоневрологічного інтернату може слугувати позитивним прикладом для інших закладів, які прагнуть покращити свої практики та забезпечити якісну допомогу підопічним, а швидке реагування на рекомендації Уповноваженого сприяє стрімкому підвищенню якості надання соціальних послуг та приведення умов проживання підопічних у відповідність до міжнародних стандартів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини й громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел. 044-299-74-08.