12/10/2023 15:31

Відвідування ДУ «Бучанська виправна колонія № 85» на Київщині

Працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму в рамках моніторингу дотримання прав людини у місті Києві та Київській області, з метою вивчення стану утримання основних фондів та можливості розконсервації, здійснили відвідування державної установи «Бучанська виправна колонія № 85».

До недавнього часу зазначена установа функціонувала як виправний заклад середнього рівня безпеки для чоловіків, засуджених до позбавлення волі на певний строк, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі.

Рішення про її консервацію було ухвалено Міністерством юстиції України відповідно до наказу від 19.10.2020 № 3633/5.

Станом на 09.10.2020 в установі фактично утримувалось 544 засуджених при плановому наповненні цієї установи в 1156 осіб, що становило 47 % від вказаного наповнення.

На сьогодні в системі Державної кримінально-виконавчої служби України загалом оптимізовано діяльність 44 установ, тобто здійснено їхню консервацію, ліквідацію, а також зміну виду установи виконання покарань.

Проте, у зв’язку із військовою агресією РФ за інформацією Міністерства юстиції України на тимчасово окупованих територіях перебуває 6 установ виконання покарань, 22 установи зазнали різного ступеня руйнувань, з них 12 – взагалі непридатні до використання.

Засуджені із зазначених установ були евакуйовані до діючих установ виконання покарань, де порушуються їхні права на гідні умови тримання.

За результатами останніх відвідувань установ виконання покарань, розташованих в Київській області, зокрема в ДУ «Бориспільська виправна колонія (№ 119)» та ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№ 35)», з причини їхнього перенаповнення, встановлено порушення прав людини, визначених міжнародними та національними нормативно-правовими актами.

Так, частиною 1 статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі – КВК України), правилом 10 Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та пунктом 18.1. Європейських пенітенціарних правил передбачено, що норма жилої площі на одного засудженого не може бути меншою 4 м2.

У пункті 13 сьомої загальної доповіді [CPT/Inf (97) 10] Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню (далі – КЗК) зазначено, що проблема із переповненими житловими приміщеннями призводить до негігієнічних умов, постійної відсутності приватності, перезавантаження медичних служб та інфраструктури установи.

Окрім цього, така ситуація є приводом до подання чергових заяв проти України до Європейського суду з прав людини.

Так, у справах «Яковенко проти України» (Yakovenko v. Ukraine)
(заява № 15825/06 від 26.04.2006) та «Кулік проти України» (Kulik v. Ukraine) (заява № 34515/04 від 04.09.2004) зазначено про неналежні умови утримування в місцях несвободи, а саме: недостатню площу житлових приміщень.

За цих підстав Європейський суд з прав людини постановив, що у зв'язку з матеріально-побутовими умовами порушено статтю 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та призначено виплати значних сум коштів як моральну компенсацію.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.