03/10/2024 09:09

Відвідування Чернівецького слідчого ізолятора

У межах реалізації зобов’язань України за Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання група НПМ у складі Представника Уповноваженого у Чернівецькій області Ірини Ісопенко, головного спеціаліста Секретаріату Уповноваженого Аліни Пітей-Маляр та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Аріни Лупу здійснила відвідування НПМ державної установи «Чернівецький слідчий ізолятор» (далі – слідчий ізолятор).

Cлідчий ізолятор є пенітенціарним закладом, у якому тримаються різні категорії засуджених, а також особи, взяті під варту. У день відвідування в установі утрималося 232 ув’язнених та засуджених, серед яких 10 жінок та 1 неповнолітній.

У ході відвідування представникам групи НПМ забезпечено реалізацію права на безперешкодне потрапляння до місця несвободи, а також усіх місць, будівель та споруд, розташованих на території слідчого ізолятора.

Крім того, групою НПМ проведено прийом засуджених (ув’язнених) під час якого отримано скарги на медичне забезпечення, умови перебування та щодо дотримання процесуальних прав.

За результатами попереднього відвідування установою вжито ряд заходів щодо усунення порушень, зокрема: приведено до належного стану приміщення
лазне-прального комплексу, відділення соціально-психологічної служби для тримання засуджених, залишених для роботи з господарського обслуговування, інших приміщень режимного корпусу; встановлено камери відеоспостереження; прогулянкові дворики обладнано укриттям від атмосферних опадів.

Облаштовано кімнату для відправлення релігійних обрядів.

Також приведено у відповідність до вимог ведення «Журналу обліку проведення тілесних оглядів у лазні установи» та «Книги обліку відвідування лазні установи», які до цього велися з порушеннями.

Водночас виявлено і ряд порушень та недоліків, які впливають на дотримання прав людини:

  • утримувані особи змушені вживати воду з централізованого водогону установи;
  • незадовільний  стан даху режимного корпусу;
  • відсутні необхідні приміщення у збірному відділенні;
  • у приміщенні для перебування осіб збірного відділення  відсутнє природнє освітлення;
  • у спальних приміщеннях гуртожитку відсутні меблі;
  • порушення права на контакти із зовнішнім світом;
  • ув’язнені та засуджені продовжують залишатися у своїх камерах під час сигналу «Повітряна тривога».

За результатом відвідування Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини буде складено звіт та направлено за належністю з метою усунення виявлених порушень.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.