29/08/2024 09:52

Відсутність укриттів, порушення правил пожежної безпеки: типові порушення у геріатричних пансіонатах

Офіс Омбудсмана, виконуючи функції НПМ, здійснює відвідування місць несвободи без попереднього повідомлення про час і мету моніторингу. Об’єктами відвідування є також геріатричні пансіонати, будинки-інтернати для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, пансіонати для ветеранів війни й праці.

Проблематика наступна: станом на зараз діяльність приватних пансіонатів законодавчо майже неврегульована, через що власники установ часто не дотримуються базових безпекових норм та ігнорують вимоги дотримання прав людини.

Як приклад, недодержання норм законодавства, що призвело до жахливих наслідків – трагедія у 2021 році в Харкові, коли під час пожежі у приватному пансіонаті для людей похилого віку загинуло 15 осіб і ще 5 госпіталізували. Це сталося в будинку, який був відсутній на мапі міста, не мав документів на введення в експлуатацію. Вже під час досудового розслідування з’ясувалося, що в будинку, якого юридично не існувало, розміщувався пансіонат. Він працював поза правовим полем.

Реакцією на ці події був ухвалений Указ Президента України № 30/2021. На його виконання вжили невідкладних заходів із виявлення суб’єктів, які фактично надають соціальні послуги з догляду, проведення перевірок щодо дотримання ними встановлених правил пожежної безпеки, державних санітарних і будівельних норм.

Проте наразі Указ Президента фактично не виконується: відповідно до Постанови КМУ від 13.03.2022 №303 на період воєнного стану припинили проведення планових і позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Тому наразі єдиним державним органом, який має повноваження відвідувати приватні пансіонати для людей похилого віку є Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 

Найбільш поширення порушення прав людини у пансіонатах

З 1 січня 2023 року по 10 серпня 2024 року Офіс Омбудсмана відвідав 71 приватний пансіонат для людей похилого віку.

Серед виявлених недоліків у діяльності закладів:

  • порушення права на безпеку (наприклад, відсутність укриттів або їх невідповідність вимогам);
  • порушення правил пожежної безпеки;
  • порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу (відсутність ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики або укладеного договору із закладом охорони здоров’я, неналежне зберігання лікарських засобів);
  • порушення права на свободу та особисту недоторканість (відсутність договорів про надання соціальних послуг або ж підписання таких договорів родичами дієздатних підопічних, відсутність усвідомленої згоди клієнтів на перебування в пансіонаті);
  • порушення права на достатній життєвий рівень (перенаселення, невідповідність умов проживання і харчування санітарно-гігієнічним вимогам, неналежна організація харчування, недостатня кількість твердого та м’якого інвентарю);
  • відсутність інклюзивного простору;
  • відсутність організованої денної зайнятості підопічних тощо.

З метою усунення зазначених порушень після кожного відвідування Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець направляє листи із рекомендаціями щодо усунення виявлених порушень, а також звіти за результатами моніторингу до ОВА з метою їх інформування про діяльність приватного пансіонату на території області. 

Окрім того, під головуванням Уповноваженого 3 листопада 2023 року провели круглий стіл, аби упорядкувати діяльність приватних пансіонатів та напрацювати конкретні пропозиції. До нього доєдналися понад 150 представників органів державної влади та місцевого самоврядування, правозахисних організацій і фондів, власники приватних установ. 

"Наголошу, що діяльність приватних пансіонатів для людей похилого віку постійно перебуває на моєму контролі. Також виявлені численні порушення прав людини у цих закладах потребують змін до законодавства", — підкреслив Дмитро Лубінець.