17/11/2023 16:48

Відкритий діалог, гострі запитання та запрошення до співпраці: Омбудсман зустрівся зі студентами київського вишу

Сьогодні, в Міжнародний день студента, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся зі студентами Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Сьогоднішній захід, як сказали самі студенти, для них набув особливого забарвлення, оскільки вони очікували здебільшого слухати, але Дмитро Лубінець став ініціатором відкритої бесіди й будь-яких запитань.

Майбутні юристи з цікавістю запитували про різне: і про те, чи вистачає Омбудсману його повноважень, і про те, що болить всім українцям, – особливості обміну військовополонених та повернення цивільних заручників.

Дмитро Лубінець зазначив, що попри постійну трансформацію позиції РФ та небажанні співпрацювати щодо даного питання, Україна не зупинятиметься у своєму прагненні повернути додому своїх громадян і застосовуватиме усі механізми, аби це сталося якнайшвидше. 

«Непроста історія, але ми точно переможемо! У цьому я переконаний!», - сказав Уповноважений.

Далі фокус уваги студентів змістився на проблему різних проявів дискримінації в суспільстві.

Також говорили про те, що Офіс Омбудсмана посилено працює над напрацюванням дієвого механізму врегулюванням питання щодо відповідальності органів державної влади за невиконання рекомендацій Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, оскільки наразі він відсутній.

Студенти юридичних спеціальностей дізналися про практичні аспекти та напрями діяльності Офісу Омбудсмана, обговорили питання соціальної значущості їхньої майбутньої професії та особливі виклики, які постануть перед ними як фахівцями в складний для України час.  Адже сьогодні вони – студенти-юристи, а вже завтра стоятимуть на варті захисту прав і свобод людини і громадянина.

Принагідно Уповноважений запросив студентів до проходження навчальної практики в Офісі Омбудсмана.

 «Користуючись нагодою, я запрошую студентів проходити у нас практику, стажування, а після цього, за бажанням, долучитися до команди Омбудсмана України. Ми шукаємо молодих, активних людей, які хочуть себе проявити і для яких захист прав та свобод людини та громадянина є не просто рядком у Конституції, а життєвою позицією», - сказав Дмитро Лубінець.

Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова додала, що двері Офісу Омбудсмана та Центру захисту прав дитини завжди відкриті для амбітної та цілеспрямованої молоді. 

Директор Департаменту моніторингу додержання прав дитини Алла Тарасюк показала майбутнім юристам кожен куточок Центру захисту прав дитини, в стінах якого мультидисциплінарна команда в складі представників правоохоронних органів, психологів, соціальних працівників працює з дітьми, яких Офіс Уповноваженого спільно з іншими відомствами та громадським сектором повертає з депортації і після примусового переміщення.

Гостей зацікавив процес опитування дітей і алгоритм збору доказів воєнних злочинів росіян для Міжнародного кримінального суду: як він відбувається, як почуває себе повернена дитина, подолання кризових ситуацій і налагодження контакту. Переконалися, що система Барнахус, за якою працює Центр, максимально дружня до дитини, тому травматизація дітей під час опитування зводиться до мінімуму.   

Крім того, керівники відділів Департаменту моніторингу додержання прав дитини поділилися зі студентами своїм досвідом роботи за окремим напрямками. Так, начальник відділу моніторингу Інна Гончарук розповіла про важливість здійснення моніторингових візитів до закладів освіти, інституційних закладів. Адже тільки так можна виявити системні порушення прав дітей, які там перебувають, і вжити відповідні заходи реагування задля поновлення їхніх прав. Ольга Оліфер, начальник відділу «Центр захисту прав дитини», у цифрах та на прикладах показала студентам, з якими зверненнями щодо порушення прав неповнолітніх найчастіше звертаються громадяни: це і порушення права дітей на піклування та турботу батьків, права на охорону здоров’я, освіту, відібрання неповнолітніх громадян України за кордоном, куди вони виїхали із своїми законними представниками у пошуках безпеки.  Від начальника відділу прав дітей в умовах воєнного стану Оксани Семенюк молодь довідалася про підводні камені, з якими доводиться стикатися в питаннях повернення дітей з депортації або захисту прав дітей, постраждалих від збройного конфлікту.

Віримо, що вже незабаром наші студенти стануть неабиякими фахівцями в своїх справі, незалежно від напряму, який оберуть метою свого життя.