02/03/2023 12:09

Відбулося друге засідання Експертної ради при Представнику Уповноваженого із соціальних та економічних прав

Представник Уповноваженого із соціальних та економічних прав Олена Колобродова провела друге засідання Експертної ради.

На засіданні було затверджено План та формат роботи Експертної ради на 2023 рік. Також обговорено питання щодо відповідності положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність» від 19 липня 2022 р. № 2434-IX (далі – Закон № 2434-IX) нормам Конституції України.

З метою надання обґрунтованих висновків з питання конституційності Закону № 2434-IX, в обговоренні взяли участь науковці провідних навчальних закладів країни: Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Національної академії внутрішніх справ.

Учасники дискусії зазначили, що в умовах воєнного стану право на працю належить до тих прав, які згідно з частиною другою статті 64 Конституції України можуть бути обмежені. Проте це обмеження не може призводити до встановлення різного підходу до осіб, які перебувають в однакових (споріднених) правовідносинах, тобто працівників у частині запровадження відмінного становища в перебуванні на посаді та порядку звільнення.

З питань конституційності окремих положень Закону № 2434-IX думки експертів були протилежними.

Так, представники Київського національного університету імені Тараса Шевченка зазначили, що положення Закону № 2434-ІХ можуть призвести до погіршення умов трудового договору для працівника порівняно з положеннями законодавства, яке існувало до внесення відповідних змін, зокрема вивчення глави ІІІ-Б Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) свідчить, що роботодавець має можливість відступати від положень КЗпП України.

Представниками Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого надано позицію щодо відповідності Закону № 2434-IX Конституції України, які зауважили, що цей закон сприяє зменшенню рівня незадекларованої праці.

У висновку представниками Національної академії внутрішніх справ висловлено обґрунтування того, що окремими нормами КЗпП України (у редакції Закону № 2434-ІХ), зокрема главою ІІІ-Б звужується обсяг трудових прав працівників у частині формату робочого дня, умов праці, відпусток тощо (порушення частини  третьої статті 22 Конституції України). Стаття 49-8 КЗпП України (в редакції Закону № 2434-ІХ) викладена таким чином, що під час практичної реалізації призведе до скасування конституційних гарантій особи захисту від незаконного звільнення. Це є свідченням скасування набутого основного права особи – конституційного права на працю, а отже, є всі підстави стверджувати, що глава ІІІ-Б КЗпП України (у редакції Закону  № 2434-ІХ) суперечить частині другій, третій статті 22, статті 24, частині першій, другій, третій, шостій статті 43 Основного Закону України. За стилем викладення глава ІІІ-Б КЗпП України (у редакції Закону № 2434-ІХ) суперечить статті 8 Конституції України.

Заслухавши думки експертів, висловили свої застереження щодо конституційності окремих норм Закону № 2434-IX члени Експертної ради. Співголова Експертної ради, директор ГО «Трудові ініціативи» Георгій Сандул, член Експертної ради, членкиня ГО «Україна без тортур» у Чернігівській області Лариса Шумна, завідувач відділу правової експертизи Департаменту правового захисту Федерації професійних спілок України Георгій Селіванов одностайно зазначили, що норми Закону № 2434-IX не відповідають Конституції України та порушують фундаментальне право особи на працю.

За результатами засідання Експертної ради з питання конституційності положень Закону №2434-ІХ будуть надані рекомендації Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини.