05/08/2022 15:10

Узагальнені результати дистанційного моніторингу додержання прав дітей, які під час евакуації прибували до безпечних регіонів України без батьків або законних представників

 З метою здійснення моніторингу дотримання прав дітей, які у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України прибували під час евакуації без супроводу батьків або законних представників до безпечних регіонів України, до служб у справах дітей 18 регіонів (Волинська, Вінницька, Дніпропетровська, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька області, м. Київ) було направлено запити.

Моніторинг засвідчив, що з 24 лютого по 30 червня 2022 року до 18 областей евакуювалося 836 дітей без супроводу батьків або законних представників, з яких 26 дітей мають статус сиріт та позбавлених батьківського піклування:

  • у 684 дітей – батьки залишилися в зоні активних бойових дій або на тимчасово окупованій території;

у  73 дітей – загинули батьки або зв’язок із батьками відсутній, батьки перебувають у полоні;

у 79 дітей – інші причини (перебування батьків або одного з них за кордоном, батьки померли або позбавлені батьківських прав напередодні повномасштабного вторгнення рф тощо).

5 дітей прибули із пораненнями – до Львівської (4), Хмельницької (1) областей.

Наразі всі діти перебувають під амбулаторним наглядом лікарів.

Переважна більшість дітей  близько 43,7% (365 дитини) у віці від 7 до 13 років; 43,2% (361 дитина) є неповнолітніми у віці від 14 до 17 років 13,1% (110 дітей)  –  у віці від 2 до 6 років

З метою забезпечення прав та інтересів дітей службами у справах дітей територіальних громад, куди евакуйовано дітей, першочергово було вжито заходів щодо їх влаштування в сім’ї родичів, знайомих – 782 дитини (65,4%). З них 447 дітей (53,5%) влаштовано відповідно до наказу служби у справах дітей відповідної територіальної громади згідно з пунктом 31 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 (далі – Порядок). Проте виявлено випадки, де не всі з евакуйованих дітей були влаштовані згідно з  пунктом 31 Порядку.

Із загальної кількості дітей, яких було евакуйовано без супроводу батьків або їх законних представників, 40 дітей влаштовано до закладів, зокрема до центру соціально-психологічної реабілітації дітей, лікувального закладу.

14 дітей влаштовано до гуртожитків навчальних закладів, сімей осіб, які мають нотаріальне доручення від батьків одного з них, патронатної сім’ї.

Згідно з пунктами 79 та 792 Порядку, якими передбачено особливості провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану, зокрема надання дитині статусу позбавленої батьківського піклування, надано відповідний статус 43 дітям.

Переважна кількість дітей з числа тих, кому надано статус сироти або позбавленої батьківського піклування, влаштовані під опіку родичів, до прийомних сімей – 32 дитини (із 43 дітей) або 74,4%:

Стосовно 11 дітей розглядається питання про форму влаштування.

55 дітей возз’єдналися зі своїми батьками або законними представниками та виїхали на безпечну територію України, за кордон або повернулися до місця свого проживання.

  • За результатами моніторингу встановлено низку недоліків у роботі служб у справах дітей територіальних громад щодо надання статусу сироти або позбавленої батьківського піклування дитині, яка залишилася без піклування батьків.
  • Так, виявлено, що 39  дітям не надано відповідного статусу за наявності підстав (у разі коли батьки загинули, з батьками відсутній зв’язок, перебувають у полоні тощо), що є порушенням вимог статті 5 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» та пункту 9 Порядку.

Також виявлено системні проблеми у питанні застосування пункту 31 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, при розгляді питання про тимчасове влаштування дитини в сім’ю родичів, знайомих.

Крім того, потребує окремої уваги питання отримання та використання коштів державної допомоги на підопічних дітей у випадку, коли дитина евакуювалася, а опікун (піклувальник) перебуває на тимчасово окупованій території. 

Із наданої інформації порушення права дітей на належний захист не виявлено у 3 регіонах (із 18) Волинська, Черкаська області та м. Київ.

За результатами моніторингу до територіальних громад 15 регіонів надіслано 38 листів-реагувань щодо захисту прав та інтересів дітей, які залишились без піклування батьків.

Станом на 05.08.2022 за результатами реагування Уповноваженого отримано відповіді від 13 територіальних громад (Полтавська, Вінницька, Чернівецька, Київська, Рівненська, Івано-Франківська області) про вжиті заходи та поінформовано:

 9 дітям надано статус сироти або позбавленої батьківського піклування та влаштовано до сімейних форм виховання (опіка, прийомна сім’я);

 1 дитина, яка перебувала в центрі соціально-психологічної реабілітації дітей, влаштована до прийомної сім’ї;

1 дитина тимчасово влаштована в сім’ю знайомих відповідно до наказу служби у справах дітей.

4 дітей возз’єдналися з батьками.

Для вжиття заходів з метою усунення виявлених порушень, зокрема надання  відповідних роз’яснень місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування Уповноваженим скеровано запит до Міністерства соціальної політики України.

Крім того, з метою забезпечення контролю за додержанням права дітей, які прибули/прибудуть до регіону без супроводу батьків або законних представників, на особливий захист, що надається державою, зокрема, реалізації права на отримання відповідного статусу, сімейне виховання, соціальний захист тощо направлено листи до очільників регіонів.

Контроль за поновленням прав дітей, які евакуювалися в безпечні регіони України без батьків або законних представників, триває.