05/04/2022 15:20

Уряд розробив механізм компенсації витрат роботодавця на оплату праці внутрішньо переміщених осіб

22 березня 2022 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 331 «Про затвердження Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні» (далі – постанова) (https://cutt.ly/LDJy3TH).

Цим актом встановлено механізм надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу (далі – ВПО) на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування чи припинення (далі – компенсація).

● Відтепер роботодавці, у тому числі самозайняті особи, які використовують найману працю (фізичні особа-підприємці, приватні нотаріуси, адвокати, аудитори, бухгалтери тощо) можуть отримати за рахунок державного бюджету пільги у разі працевлаштування ВПО на умовах трудового договору (контракту) та гіг-контракту (зокрема, за сумісництвом).

● Постанова визначає такі умови для отримання компенсації:

працівник повинен мати довідку про переміщення з території, на якій проводяться бойові дії, після введення воєнного стану в Україні; розмір оплати праці ВПО не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати;

роботодавець як платник єдиного внеску повинен забезпечити подання податкової звітності за IV квартал 2021 року або річної звітності за 2021 рік.

● Компенсація надається у розмірі 6500 гривень щомісяця за кожну

працевлаштовану ВПО (за яку роботодавцем сплачується єдиний внесок). Загальна тривалість надання компенсації складає два місяці з дня працевлаштування ВПО.

● Постановою передбачено, що для отримання компенсації роботодавець подає до центру зайнятості заяву з додатками (документ про призначення працівника, відомості про працівника, копія довідки про взяття на облік). Така заява може бути подана в паперовій

формі - при особистому відвідуванні центру зайнятості або в електронній формі, за умови

реєстрації на Порталі Дія.

● Рішення щодо надання або відмови у наданні компенсації приймається центром зайнятості протягом п’яти календарних днів після отримання заяви, про що повідомляється роботодавець. Виплата компенсації за перший місяць відбувається протягом п’яти календарних днів після прийняття центром зайнятості відповідного рішення.

Для продовження виплати компенсації на другий місяць роботодавець повинен підтвердити продовження зайнятості ВПО через Портал Дія або шляхом подання повідомлення центру зайнятості (безпосередньо чи на адресу електронної пошти).

● Варто зазначити, що постанова покладає на роботодавця обов’язок повідомляти центр зайнятості про припинення трудових відносин з ВПО та відшкодовувати надлишково сплачені суми компенсації у разі порушення умов її отримання.