07/12/2024 11:13

Участь України в FRA як спостерігача та удосконалення правового регулювання діяльності Уповноваженого – головні теми зустрічі з Русланом Стефанчуком

Відбулася зустріч учасників Конференції з Головою Верховної Ради України Русланом Стефанчуком. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець представив усіх присутніх на зустрічі. Це пані Сірпа Раутіо, директорка Агенції з основоположних прав ЄС (FRA); пані Катаріна Люгофер, Голова Секретаріату Агенції з основоположних прав ЄС; пан Маріно Фарделлі, Голова національної координації італійських омбудсманів і омбудсман регіону Лаціо та пані Олександра Зуб, радниця Генерального секретаря Європейської мережі національних інституцій з прав людини.

Дмитро Лубінець зазначив, що одним з чільних акцентів діяльності інституції Уповноваженого є забезпечення участі України в Агенції Європейського Союзу з основоположних прав (FRA) як спостерігача, зокрема забезпечення представництва інституції Уповноваженого у Правлінні FRA.

Це новий горизонт у правозахисному вимірі співробітництва України та Європейського Союзу, завдяки якому ми зможемо активніше впливати на розробку й імплементацію європейських стандартів у сфері прав людини, отримувати доступ до експертизи FRA та міжнародних практик для забезпечення кращого захисту прав та свобод людини та громадянина.

Окремим важливим питанням є робота над проєктом закону про внесення змін до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та інших актів, спрямованих на удосконалення правового регулювання діяльності Уповноваженого.

Омбудсман України наголосив, що таке удосконалення матиме вирішальне значення для зміцнення демократичних інститутів в Україні та забезпечення ефективного захисту прав людини. “Ми вдячні, зокрема, ENNHRI за надання консультацій і допомоги в інтеграції кращих практик діяльності НІПЛ”, – підкреслив Дмитро Лубінець.

Олександра Зуб також наголосила на актуальності підтримки законопроєкту про внесення змін до Закону про Уповноваженого та інших законодавчих актів, спрямованих на удосконалення правового регулювання діяльності Уповноваженого та підвищення його інституційної спроможності відповідно до Паризьких і Венеційських принципів та передових практик національних інституцій з прав людини (НІПЛ), а також врахування рекомендацій Ради Європи та Європейської мережі національних інституцій з прав людини (ENNHRI).

В разі схвального рішення парламенту стосовно законопроєкту, Омбудсман отримає повноваження, ресурси та алгоритми співпраці з іншими державними органами. Це важливо для підвищення довіри громадян до державних інституцій, зміцнення правовладдя та наближення України до кращих міжнародних стандартів у сфері прав людини.