11/02/2022 11:47

Учасники саб-кластеру з питань захисту дітей обговорили подальшу роботу у протидії домашньому насильству та насильству стосовно дітей

Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина взяла участь у засіданні саб-кластеру з питань захисту дітей. Метою зустрічі стало обговорення планів та шляхів спільної роботи державних органів, міжнародних та національних громадських організацій у питанні протидії домашньому насильству, зокрема і насильству стосовно дітей.

Представники соціального захисту у Донецькій та Луганській областях зазначили, що у 2021 році зросла кількість звернень у східних областях по відношенню до 2020 року (на 29 % у Луганській та на 17 % у Донецькій областях). При цьому переважна кількість звернень надходила від жінок (наприклад у Луганській області це 81 % від загальної кількості), а від дітей не перебільшувала 1 % від загального обсягу.

На місцях продовжують розвиватися спеціалізовані служби підтримки, проте через відтік персоналу, пов’язаний із реформою децентралізації влади, служби у справах дітей потребують додаткових навчань спеціалістів у тому числі психологів.

Під час виступу Аксана Філіпішина зауважила, що питання захисту дітей від усіх форм насильства було стратегічним напрямом діяльності Уповноваженого у 2021 році і продовжує залишатись у поточному році.

Водночас проведення спільних заходів є запорукою консолідації зусиль навколо питань домашнього насильства та насильства щодо дітей, та неодмінно призводить до комплексного реагування на проблему.

У 2021 році Уповноваженим у співпраці із міжнародними та національними громадськими організаціями було проведено низку спільних заходів. Зокрема:

дослідження із іноземною неурядовою організацією «Представництво Сейв зе Чілдрен Інтернешнл в Україні» за участі дітей зі Сходу України щодо впливу та обсягів насильства по відношенню до дітей;

 дослідження спільно з Всеукраїнською благодійної організацією «Даун Синдром» щодо проблеми жорстокого поводження відносно дітей із порушеннями ментального розвитку;

 ініційовано нараду із представниками Офісу Генерального прокурора, Нацполіції, ДСА, Мінсоцполітики та іншими щодо вдосконалення механізму виявлення та обліку дітей, постраждалих від домашнього насильства, у тому числі дітей-свідків.

Результати проведених заходів стали підставою для визначення подальших напрямів роботи, у тому числі внесення змін до нормативних актів та зміни підходів у роботі з дітьми.

Крім того, виявлені проблеми лише підтвердили необхідність продовження та посилення роботи у питані захисту дітей від насильства. Саме тому у 2022 році Уповноважений продовжуватиме моніторинг забезпечення права на захист дітей від усіх форм насильства на державному, регіональному рівнях та в установах, що працюють з дітьми.