05/04/2022 18:42

Спрощено порядок державної реєстрації суб’єктів підприємництва та провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану

Постановою Кабінету Міністрів України (далі – Кабмін) від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164» (https://cutt.ly/wDYJI00) встановлено особливості державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців (далі – ФОП), зокрема:

- Міністерство юстиції (далі – Мін’юст) затверджує перелік державних реєстраторів та посадових осіб (далі – реєстратори), яким в умовах воєнного стану надається доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних
осіб-підприємців та громадських формувань. Мін’юстом оприлюднено контактні дані, за якими можна дізнатися актуальну інформацію: https://cutt.ly/bDYJ0dt;

- заявнику (зокрема, ФОП) надано право надсилати документи реєстратору в електронній формі (електронною поштою або за допомогою інших засобів зв’язку) та підписувати документи у присутності реєстратора без нотаріального засвідчення справжності підпису;

- державна реєстрація проводиться невідкладно після отримання
у повному обсязі належних документів, незалежно від місцезнаходження нерухомого майна та місцезнаходження заявника;

- сплата адміністративного збору за державну реєстрацію може підтверджуватися електронною копією (скрінкопією) платіжного документа.

Водночас, постановою Кабміну від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (https://cutt.ly/HDY43fE) врегульовано питання початку господарської діяльності у спрощеному порядку.

Передбачено, що у період воєнного стану можливо розпочати підприємницьку діяльність без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг).

Для цього необхідно подати до Міністерства економіки (для охоронної
діяльності – до Міністерства внутрішніх справ) декларацію про провадження господарської діяльності (далі – декларація), форма якої затверджена Урядом. Водночас визначено види господарської діяльності, на які не поширюється вказаний вище спрощений режим (використання ядерної енергії та поводження
з небезпечними відходами, розробка родовищ корисних копалин, спеціальне водокористування тощо).

Суб’єкту господарювання надається право подати декларацію незалежно від місця проживання чи провадження господарської діяльності в один із таких способів:

в електронній формі – через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема, за допомогою Порталу Дія;

у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг (особисто чи поштою).

Також постанова визначає, що не пізніше одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану суб’єкти, які розпочали свою діяльність на підставі декларації, зобов’язані звернутися до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних послуг для отримання відповідних дозвільних документів (без зупинення або припинення діяльності).

Крім того, на період воєнного стану зупиняється перебіг строків звернення за отриманням визначених законодавством публічних послуг та автоматично продовжуються строки дії ліцензій і документів дозвільного характеру.

Слід зазначити, що змінами до законодавства України передбачено не лише спрощення реєстрації та відкриття бізнесу, але й певну лібералізацію його ведення.

Зокрема, згідно з постановою КМУ від 13.03.2022 № 303 (https://cutt.ly/cDY8Dyu) на період воєнного стану припинено проведення планових і позапланових заходів державного нагляду (контролю) та державного ринкового нагляду (крім заходів щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість).