19/12/2023 16:21

Шість ключових напрямків щодо захисту прав дитини: відбулося засідання Експертної ради при Представнику Уповноваженого з прав дитини

У Центрі захисту прав дитини відбулось заключне цього року засідання Експертної ради при Представнику Уповноваженого з прав дитини.

 Це засідання є продовженням великої спільної роботи з представниками громадянського суспільствами, профільними експертами, Офісом Омбудсмана щодо захисту прав українських дітей.

Вітаючи учасників експертної ради Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова зазначила, що попри план діяльності Департаменту моніторингу додержання прав дитини, стратегію роботи Офісу Омбудсмана, пропозиції експертів мають неабияку цінність. Адже часто завдяки їм вдається виявляти найбільш проблемні питання щодо захисту та поновлення прав дітей, що варті першочергової уваги.

Члени Експертної ради обговорили напрацювання, проблеми та рекомендації за шістьма стратегічними напрямки своєї роботи.

Зокрема, увага була зосереджена на питанні додержання права дітей на безпечне освітнє середовище в умовах воєнного стану.

Начальник відділу моніторингу Інна Гончарук розповіла, що за поточний було рік було здійснено 97 моніторингових візитів. З-поміж іншого, працівники Департаменту перевіряли наявність, стан укриттів та доступ до них. Зважаючи на виклики збройної агресії РФ проти України, з початком нового року кількість моніторингових візитів значно зросте. 

Другий напрямок – додержання прав дітей, які перебувають у закладах інституційного догляду, на виховання в сім’ї. Україна рухається шляхом деінституціалізації, але допоки в інтернатних закладах перебувають діти, відповідальність за додержання їхніх прав – компетенція держави. Тому так необхідно налагоджувати співпрацю між службами у справах дітей та закладами інституційного догляду, покращувати умов перебування дітей, що часто не відповідають державним санітарно-гігієнічним нормам та вимогам безпеки.

Експерти, які працюють за цим напрямком, підкреслили про  необхідність підвищення кваліфікації працівників закладів інтернатного догляду, оскільки часто вони не враховують найкращих інтересів дитини для влаштування її в сімейні форми виховання.   

Третій напрямок – додержання права дитини на охорону здоров’я. Підіймали питання доступу дітей до лікарських засобів, а саме, отримання пацієнтами ліків від СМА 1-3 типу. Експерти працюють над тим, щоб усі маленькі пацієнти могли вчасно і безкоштовно отримати так званий «укол життя».

Також з нагальних тем – забезпечення надання медичних послуг передчасно народженим дітям відповідно до сучасних протоколів лікування.

Захист прав дітей, які постраждали в умовах збройного конфлікту, у тому числі повернення примусово переміщених та/або депортованих дітей з тимчасово окупованих територій  до України – четвертий напрямок роботи експертних груп. Для якнайшвидшого відновлення повернутих працює велика мультидисциплінарна команда. Питання забезпечення житлом (тимчасовим і постійним), психологічний супровід, соціальна підтримка є важливим етапом реінтеграції. Експерти вносять свої пропозиції, щоб громадяни якнайшвидше віднайшли опору після повернення додому.    

Крім того, підбито підсумки за напрямком додержання прав дітей, які через збройний конфлікт були змушені виїхати за межі України  (діти без супроводу).

Ольга Оліфер, начальник відділу «Центр захисту прав дитини», зазначила, що після активного обговорення питання на засіданні з членами експертної ради було домовлено про подальші кроки щодо збору інформації по країнах, де найбільше перебуває наших громадян та де найбільше випадків вилучення (відібрання) дітей. Проведено зустрічі з метою сприяння надання заявникам правової допомоги з представниками Данської Ради у справах біженців в Україні та БФ «Право на захист». Були направлені запити щодо уточнення інформації про відібрання(вилучення) дітей закордоном.

Щодо забезпечення права дитини на виховання та безперешкодне спілкування з обома батьками, то у рамках роботи експертної групи розглядалось питання щодо врегулювання вирішення суперечок батьків щодо визначення місця проживання дитини та попередження «батьківського кіднепінгу». Оскільки з введенням правового режиму воєнного стану наразі кіднепінг відбувається як в середині країни, так і в поєднанні з вивезенням закордон, на тимчасово окуповану територію України, територію РФ та Білорусі. Експертна група працювала над пропозиціями щодо внесенням змін до законодавства задля кращого врегулювання зазначеного питання.

Робота не припиняється, попереду чимало важливих завдань. Проте завдяки консолідації зусиль, спільному пошуку відповідей на проблемні питання, єдиному вектору уваги віримо у дієвість та гарні результати.