21/11/2023 16:01

Сфера надання комплексної реабілітації в України потребує реформування, а заклади реабілітації – додаткової підтримки

Саме цю думку доносила Представник Омбудсмана з соціальних та економічних прав Олена Колобродова під час панелі на Всеукраїнській конференції «Розвиток реабілітації в Україні: діалог про виклики та інновації під час війни».

Війна, яку розпочала Росія, триває з 2014-го року, а від початку повномасштабного вторгнення, набуло більш гострої потреби питання розвитку реабілітації громадян (як військових, так і цивільних). Адже без реабілітації – немає майбутнього. Понад 90% громадян України мають хоча б один із симптомів тривожних розладів. 40-50% – потребують психологічної допомоги та підтримки після закінчення війни.

Тож пріоритетом для держави мають бути освіта лікарів та впровадження нових технологій для розвитку медицини і реабілітації. Окрім того, має посилитися роль професійних медичних асоціацій та обмін досвідом між фахівцями з інших країн.

Також Олена Колобродова , що працівники нашого Офісу долучилися до розробки Методології моніторингу надання реабілітаційних послуг. А також протягом 2023 року здійснили 14 моніторингових візитів в різні регіони України. Відвідали територіальні громади, з’ясували у керівників органів місцевого самоврядування, яка склалася практика у наданні реабілітаційних послуг. Перевірили роботу 10 реабілітаційних закладів соціальної сфери та 13 закладів охорони здоров’я.

І для того, щоб реабілітація мала позитивні наслідки у відновленні здоров’я людини, вона має надаватись комплексно. На жаль, результати моніторингу свідчать про розрізненість політики щодо надання реабілітаційних послуг у сфері охорони здоров’я та у сфері соціального захисту. Тож важливо, щоб місцева політика (на рівні територіальних громад) у сфері реабілітації формувалася з урахуванням потреб людей, а не в межах фінансової спроможності громади.

Органам місцевого самоврядування потрібно звернути особливу увагу на такі питання:

визначення потреб осіб з інвалідністю у забезпеченні реабілітаційними послугами; 

створення мережі реабілітаційних закладів відповідно до потреби;

організація підготовки і підвищення кваліфікації кадрів з медичної та соціальної реабілітації;

забезпечення належного доступу осіб з інвалідністю до інформації про перелік реабілітаційних закладів та документів, необхідних для отримання реабілітаційних послуг.

Національне законодавство в галузі реабілітації також потребує переформатування під нові потреби і виклики.

Також Представник розповіла про «Концепцію створення системи відновлення осіб, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України». До неї входили представники низки міністерств, у тому числі фахівці нашого Офісу. За результатами роботи вже опрацьовано проект Постанови КМУ. Нині Мінреінтеграції доопрацьовує з урахуванням зауважень ЦОВВ та інших зацікавлених органів для подачі на розгляд Кабміну.

Для забезпечення права громадян на реабілітацію для подальшої інтеграції в суспільство і повернення до звичайного життя, наш Офіс завжди готовий продовжувати роботу в цьому напрямку, у тому числі спільно з міжнародними інституціями.