18/09/2024 12:17

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини взяв участь у круглому столі

11 вересня 2024 року в Києві відбувся круглий стіл на тему «Європейські стандарти з протидії застосуванням стратегічних позовів проти публічної участі (SLAPPs)». 

Захід був організований Офісом Ради Європи в Україні в рамках Проєкту «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні». Основною метою круглого столу було обговорення європейських стандартів та практик щодо протидії стратегічним позовам проти публічної участі (SLAPPs), зокрема Рекомендації CM/Rec(2024)2 та Директиви (ЄС) 2024/1069, прийнятих Європейським Парламентом та Радою ЄС у квітні 2024 року.

У заході взяли участь міжнародні експерти, зокрема міжнародний консультант Ради Європи, старший юридичний радник Європейського центру свободи преси та медіа Флютура Кусарі, заступниця голови Відділу цивільного правосуддя Генерального директорату з питань правосуддя і споживачів Європейської Комісії Пія Ліндгольм, адміністратор/юрист Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI) Джулія Луккезе, а також політичний аналітик Відділу демократії громадянства Союзу та свободи пересування Генерального директорату з питань правосуддя і споживачів Європейської Комісії Максімін Орсеро. Від Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини взяли заступник начальника відділу прав на доступ до інформації Департаменту моніторингу додержання інформаційних прав Олександр Юрченко, головний спеціаліст відділу нормативно-правової роботи та моніторингу міжнародних стандартів у сфері захисту персональних даних Департаменту моніторингу додержання інформаційних прав Вікторія Демчишина.

Під час зустрічі обговорювалися рекомендації Ради Європи CM/Rec(2024)2 щодо протидії використанню стратегічних позовів (SLAPPs), а також індикатори таких справ, можливість їхньої інтеграції в українське законодавство та практичне їх застосування. Було розглянуто ключові моменти Директиви (ЄС) 2024/1069, що спрямована на захист громадських активістів та журналістів, а також проаналізовані конкретні кейси із запитами журналістів на доступ до публічної інформації.

Окрім цього, учасники обговорили роль медіа та громадянського суспільства у протидії SLAPP-позовам.