28/11/2024 11:20

Результати відвідування Новомиргородського психоневрологічного інтернату

Для виконання функцій національного превентивного механізму співробітниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадських організацій 18.11.2024 здійснено відвідування Новомиргородського психоневрологічного інтернату.

Інтернат складається з двох окремо розташованих корпусів (жіночого та чоловічого), що знаходяться віддалено один від одного.

Підопічні вільно пересуваються територією закладу, відвідують магазини, що розташовані поблизу.

Під час відвідування групою НПМ встановлено, що умови проживання у корпусах значно відрізняються. Корпус для чоловіків знаходиться в більш занедбаному стані, потребує ремонту та заміни наявного твердого та м’якого інвентарю.

В житловому корпусі для жінок працює спортивно-реабілітаційний центр, в якому підопічним надаються послуги з лікувальної фізкультури. Окрім цього, на високому рівні організована трудотерапія для жінок, функціонує бібліотека.

Під час відвідування групою НПМ виявлено недоліки, що призводять до порушення прав підопічних, зокрема:

  • на життя та безпеку (в закладі не використовується укриття);
  • права володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (зі слів підопічних, персонал закладу вимагає здавати гроші на закупівлю будівельних матеріалів для проведення ремонтних робіт приміщень інтернату; рух коштів недієздатних підопічних, опіку над якими здійснює заклад, не ведеться);
  • на достатній життєвий рівень, що включає достатнє харчування, одяг, житло (порушення норм житлової площі на одного підопічного; туалетні та душові кімнати потребують капітального ремонту; у закладі недостатня кількість твердого інвентарю; в корпусі для чоловіків наявний стійкий неприємний запах; в закладі відсутній доступ підопічних до чистої питної води; у харчоблоці закладу відсутнє маркування продуктів харчування, продукти зберігаються з порушення правил товарного сусідства);
  • на охорону здоров’я та медичне забезпечення (медична документація ведеться в довільній формі; наявні протерміновані лікарські засоби);
  • на доступність, зокрема для осіб з інвалідністю та осіб, які належать до маломобільних груп населення (санітарні кімнати не обладнані для осіб з інвалідністю; заклад необладнаними пандусами; дорожні покриття на території установи не дають змогу без сторонньої допомоги здійснювати прогулянки підопічним, які належать до маломобільних груп населення);
  • на повагу до приватного та сімейного життя (у закладі не використовуються ширми під час проведення санітарно-гігієнічних процедур ліжковим хворим підопічним; відсутні перегородки в туалетних кімнатах) та інші. За результатами відвідування до Новомиргородського психоневрологічного інтернату, а також компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та рекомендації щодо усунення виявлених порушень та недопущення їх у подальшій діяльності закладу.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел. 044-299-74-08.