20/11/2024 18:22

Результатами відвідування місць несвободи в Кіровоградській області

З 18 по 20 листопада 2024 року працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за підтримки громадської організації «Україна без тортур» здійснили «кластерне» відвідування місць несвободи Кіровоградської області з метою запобігання катуванням та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.

Відвідуваннями були охоплені 13 місць несвободи. Керівниками місць надано безперешкодний доступ до всіх приміщень, розташованих на територіях місць несвободи, та службової документації. Також встановлено, що в зазначених місцях несвободи вживаються заходи щодо створення належних умов для осіб, які в них утримуються.

При здійсненні відвідувань використовувалися методичні матеріали, підготовлені експертними групами в рамках реалізації проєкту Ради Європи «Підтримка впровадження європейських стандартів захисту прав людини в Україні».

Серед відвіданих місць несвободи: державні установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)», «Кропивницький слідчий ізолятор», Олександрійський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, ізолятор тимчасового тримання № 1 Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, Кіровський районний суд міста Кіровограда та Кропивницький апеляційний суд, Новомиргородський психоневрологічний інтернат, Олександрійський психоневрологічний інтернат, приватні пансіонати «Тепло родини» та «Допомога близьким», медична частина № 49 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Черкаській та Кіровоградській областях, Кропивницька міська медична частина № 14 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Черкаській та Кіровоградській областях, комунальне некомерційне підприємство «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради».

Слід відзначити позитивні тенденції у питаннях додержання прав і свобод  людини і громадянина:

  • у відвіданих підрозділах Національної поліції — наявність інформаційної підсистеми «Custody Records» для запобігання незаконному затриманню осіб та удосконалення системи їх захисту від катувань і належного поводження
    (фото 1-4);
  • у державних установах «Петрівська виправна колонія (№ 49)» та «Кропивницький слідчий ізолятор» - вжиті заходи щодо створення належних умов для осіб, які в них утримуються (фото 5-8).

Поряд з цим, за результатами відвідувань встановлено ряд суттєвих недоліків, які призводять до порушення прав людини і громадянина. 

Так, у пенітенціарних установах виявлено порушення права на захист від катування або нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження та покарання (розміщення відеокамер безпосередньо у приміщеннях, де проживають засуджені та ув’язнені (фото 9), а також здійснення відеонагляду особами протилежної статі, порушення норми площі в деяких приміщеннях; порушення права на приватність (відсутність перегородок у приміщеннях лазні (фото 10), розміщення ліжок поруч одне з одним (фото 11); порушення права на працю та захист від експлуатації (деякі утримувані особи установ виконання покарань не отримують грошову винагороду за працю) та інші порушення.

Окрім цього, у державній установі «Кропивницький слідчий ізолятор» встановлено протиправну запроваджену практику, що принижує гідність людини, коли під час входу працівників до камерних приміщень ув’язнених змушують підіймати руки догори, що принижує гідність та призводить до дискримінації ув’язнених та засуджених. Слід зазначити, що у ході відвідувань установи представниками груп НПМ, здійснених у 2022 році, керівництву установи було рекомендовано припинити зазначену практику, однак відповідних заходів вжито не було.

Під час відвідування Кіровського районного суду міста Кропивницький встановлено, що приміщення конвою та камери, в яких утримуються підсудні (засуджені), не створено гідних умов для перебування. Зазначені приміщення перебувають у вкрай занедбаному стані (фото 12 - 13) та не відповідають встановленим нормам площі.

У Новомиргородському психоневрологічному інтернаті групою НПМ встановлено порушення права на володіння, користування та розпорядження своєю власністю, а саме під час конфіденційних спілкування із підопічними стало відомо, що адміністрація закладу використовує їх особисті грошові кошти на закупівлю будівельних матеріалів для проведення ремонтних робіт інтернату, а також  твердого інвентарю.

В Олександрійському психоневрологічному інтернаті виявлено факти трудової експлуатації, а саме, четверо підопічних виконують роботи з догляду за тваринами на підсобному господарстві, проживаючи при цьому в будиночку охорони на території ферми. При цьому з ними не укладено договори про їх працевлаштування, жодної винагороди за працю підопічні не отримують. Окрім цього, один з житлових корпусів закладу не пристосований для осіб з інвалідністю та потребує капітального ремонту.

Також представниками груп національного превентивного механізму відмічається неналежна організація надання медичної допомоги увʼязненим та засудженим у пенітенціарних установах Кіровоградської області (значний дефіцит медичних працівників, неналежне документування фактів жорстокого поводження тощо).

У ході відвідування комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» встановлено відсутність повідомлень з боку пацієнтів щодо неналежного поводження, однак зазначений заклад охорони здоровʼя перевантажений, порушується право пацієнтів на належні умови перебування (фото 14).

З метою усунення виявлених порушень та попередження їх у майбутньому Уповноваженим будуть направлені акти реагування у визначеному законом порядку.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.