19/12/2023 11:21

Рекомендації, яких варто дотримуватися під час (у процесі) примусової депортації із території України

Враховуючи те, що при виїзді з ТОТ та при в'їзді на територію Росії в українців перевіряють їх телефони, планшети, ноутбуки, беруть відбитки пальців, обшукують та проводять допити, що в подальшому може перерости в фабрикацію обвинувачень, зокрема, щодо екстремізму.

Пам’ятайте, що Ваше життя — найбільша цінність, тому дійте розсудливо. І хоча важко гарантувати безпеку та дотримання прав з боку російських військових та представників влади, ви можете вжити певних заходів, щоб убезпечити себе та своїх близьких.

  • Як поводитись з документами України

Беріть з собою всі свої українські документи та не розголошуйте їхню наявність представникам окупаційної влади, якщо існує загроза їх конфіскації. Намагайтеся уникнути будь-яких маніпуляцій з вашим паспортом, таких як печаток, відміток тощо.

Доцільно мати при собі копії власного паспорту громадянина України та інших рідних/членів сім'ї (чи будь-яких інших документів, що посвідчують особу). Це можуть бути як звичайні паперові, так і електронні копії. Такі документи слід сховати у надійному місці поміж своїх речей. При цьому, якщо із паперовими документами все зрозуміло, то щодо формування та зберігання їх електронних аналогів дотримуйтесь наступних порад.

Скан-копії та/або фото документів радимо не просто зберігати на якомусь конкретному пристрої (зокрема, телефоні чи флеш-накопичувачі), а направити на власну електронну адресу (електронну адресу рідних), доступ до якої не обмежуватиметься використанням конкретного девайсу.

Важливо! Не оформлюйте жодних правових статусів на території Росії, зокрема, тимчасового прихистку чи статус біженця, оскільки вони не дають жодних переваг.

  • Про «фільтраційні табори»

Як на тимчасово окупованих територіях, так і в Росії діють фільтраційні табори. Це місця, куди звозять українців, які евакуюються із зони бойових дій через Росію, або яких примусово депортують.

За можливості намагайтеся уникнути поїздок до таких таборів. Оскільки в них детально перевіряють ваші речі, контакти, можуть проводити допити та оглядати тіло на наявність татуювань.

Найважливіше в цих таборах поводитися максимально нейтрально. Якщо це можливо, до потрапляння у табір треба почистити телефон: соцмережі, електронну пошту — усе, де може бути інформація про ваші політичні погляди.

  • Як підготувати ваші гаджети.

Зміст вашого телефону, планшету чи ноутбуку — це ваша особиста інформація. За законом, ви не зобов’язані надавати до неї доступ, але ви не можете розраховувати на те, що окупанти будуть дотримуватися вимог міжнародного і національного законодавства. Тому важливо підготувати гаджети заздалегідь.

Перед перевіркою варто видалити з телефону всю інформацію, яка може здаватись «підозрілою»: політичну інформацію, українську символіку, фіксацію бойових дій (фото військової техніки, руйнувань тощо), переписки, донати та інше, що може бодай якимось чином спровокувати перевіряючих.

Також очистіть історію браузерів та закладки, перейменуйте контакти, вийдіть з чатів й новинних каналів, але не видаляйте всі месенджери, залиште щось нейтральне, бо надміру «чистий» телефон також може спровокувати зайві питання.

Встановіть двофакторну аутентифікацію в усіх акаунтах, не вводьте паролі на телефоні чи ноутбуках та іншій техніці, особливо під камерами або в присутності представників РФ.

Якщо вас змусять здати особисті речі — здавайте телефон і техніку у вимкненому стані.

  • Як діяти під час допиту

Під час допиту важливо зберігати спокій.

Виражайте максимально нейтральну політичну позицію та уникайте конфліктів.

Відповідайте швидко та коротко загальними фразами, уникаючи розмови та деталей.

Пам’ятайте, що російська влада культивує ненависть до українців, тому не давайте приводів для затримання.

Не погоджуйтесь підписувати будь-які документи чи протоколи, не ознайомившись  із ними уважно. Навіть якщо вам обіцяють, що це «нічого не значить», будьте обережні та не втрачайте пильності.

Знайте, що підписані під тиском або погрозами військових РФ документи, не матимуть юридичної сили в Україні.

  • Як примусово переміщеним діяти на території Росії

По прибутті на територію Росії, намагайтесь якомога швидше покинути її. Насамперед, намагайтеся вийти на контакт зі своїми друзями / знайомими / рідними, які можуть повідомити інформацію про вас українській стороні і тримайте їх у курсі своїх справ та маршруту переміщення/руху.

Відтак, щонайперше, необхідно вийти на зв'язок та передати компетентним органам (особам) України інформацію про себе та про бажання повернутися в Україну.

Зв'язки та комунікації можна встановити через найближчі посольства України в сусідніх державах або державах можливого транзитного проїзду. Дипломатичним установам України за кордоном доручено надавати необхідну консультативну та консульську допомогу депортованим українцям для забезпечення їх повернення до України.

Окрім Посольств (Консульств), повідомити про протиправну депортацію можна (робити це варто, лише коли ви не перебуваєте під наглядом, після того, як пройшли фільтрацію):

-на електронну адресу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини hotline@ombudsman.gov.ua чи на "Гарячу лінію" за номером телефону: 0800-50-17-20 (цілодобово).

  • Як виїхати з території РФ

Виїхавши із території РФ на територію іншої держави, процес повернення в Україну буде значно швидшим і безпечнішим. Пам’ятайте, що з правової точки зору ніхто не може змусити вас залишатись в Росії чи нав’язувати вам російське громадянство.

Є два поширених наземних шляхи: південний та північний. Південний веде через Грузію, і далі через Туреччину до Болгарії і Румунії. Північний — через Латвію чи Естонію до Польщі.

На територію держав ЄС українці можуть в’їжджати навіть з протермінованим закордонним паспортом або внутрішнім. Для дітей достатньо свідоцтва про народження або паспорт.

З території ЄС ви можете вирушити до будь-якої країни, де зможете оформити статус тимчасового захисту, який дозволяє отримати тимчасове житло, пільги та фінансову допомогу. Медична та юридична допомога громадянам України надається безкоштовно. Ваші SIM-картки та банківські картки працюють в ЄС (на відміну від Росії).

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини радить кожному, хто був підданий протиправній примусовій депортації з України на територію РФ, дотримуватися зазначених вище рекомендацій. При цьому, пам'ятайте, що Україна піклується про усіх своїх громадян, які з тих чи інших причин потребують її допомоги, та вживає необхідних заходів, аби кожен українець міг повернутися якнайшвидше на Батьківщину.