29/10/2023 10:58

Реалізація Формули миру Президента України: Омбудсман взяв участь у міжнародній зустрічі на Мальті

У складі української делегації Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець взяв участь у міжнародній зустрічі на Мальті щодо реалізації Формули миру Президента України Володимира Зеленського.

Пошук стійкого миру в Україні - у фокусі уваги світової спільноти, попри конфлікт на Близькому Сході. Про що свідчить активна участь представників різних країн світу.

Масштабну роботу з об’єднання десятків країн навколо української Формули миру Президент Зеленський розпочав із саміту G-20 восени минулого року, продовжив – на саміті G-7 у травні цього року. Координацією роботи, яка триває постійно, за завданням Президента України, займається керівник ОП Андрій Єрмак.

А сьогодні під час зустрічі було презентовано та обговорено конкретні плани реалізації п’яти пунктів Формули миру. Це спільні напрацювання різних країн з різних континентів.

Омбудсман України відповідає за пункт 4 – гуманітарний напрям – повернення депортованих дітей, цивільних заручників, військовополонених.

Тому Дмитро Лубінець наголосив, що масова депортація та цілеспрямоване викрадення українських дітей є спланованою геноцидною політикою Російської Федерації з 2014 року. І роблять вони це вже понад 9 років.

«Наразі до РФ депортовано або примусово переміщено на ТОТ України близько 20 тисяч дітей. З них близько 4 тисяч – це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. І це лише за верифікованими даними. Насправді цифра може бути в рази більшою.  Росія ж говорить про 744 тисячі дітей, які прибули на територію РФ, але не надає нам списки цих дітей»,- зазначив Уповноважений.

Щодо цивільних заручників Дмитро Лубінець зауважив, що наразі близько 28 тисяч осіб вважаються зниклими безвісти за особливих обставин та незаконно позбавленими особистої волі внаслідок збройної агресії РФ проти України. За нашими даними, понад 2000 осіб - люди, віком старше 65 років.

Омбудсман укотре порушив питання військовополонених. «Нині в російському полоні перебувають тисячі українських військовополонених та політв'язнів, які потребують допомоги. Росія не надає доступу міжнародним організаціям, таким як ООН і МКЧХ, для моніторингу умов їхнього утримання»,- констатував Дмитро Лубінець.

Уповноважений згадав про страшний теракт - масове вбивство росіянами українських полонених в Оленівці. У ніч проти 29 липня 2022 року РФ влаштувала вибух у бараку виправної колонії в Оленівці, в якому перебували українські військовополонені. Тоді загинули понад 50 захисників України.

Задля реалізації гуманітарного напряму, пункту 4 Формули миру, Дмитро Лубінець презентував план:

1. Створення міжнародної моніторингової групи в межах міжнародного механізму нагляду.

2. Верифікація за допомогою OSINT-інструментів фактів переміщення та місць перебування дітей, цивільних заручників та політичних в'язнів, які були депортовані або насильно переміщені з ТОТ України.

3. Додаткові санкції проти Росії та її посадових осіб за порушення МГП.

4. Міжнародний тиск на Росію з метою надання ООН та МКЧХ безперешкодного доступу до українських військовополонених, цивільних заручників та політв'язнів для припинення їх кримінального переслідування.

5. Визначити державу-покровительку в Росії для збору інформації про дітей, цивільних заручників і військовополонених і отримання доступу до місць їх утримання, включаючи адвокацію створення змішаної медичної комісії для безпосередньої репатріації або інтернування поранених до третіх країн для їх належного лікування.

«Переконаний, об'єднавши зусилля світової спільноти, ми зможемо подолати агресора, відродити мир та повернути додому всіх громадян України»,- наголосив Дмитро Лубінець.