09/09/2024 15:05

Презентація Спеціальної доповіді Уповноваженого щодо дотримання прав національних меншин та корінних народів в умовах збройної агресії РФ проти України

5 вересня 2024 року відбулося офіційне представлення Спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо дотримання прав національних меншин та корінних народів під час збройної агресії Російської Федерації проти України.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що Спеціальна доповідь містить комплексний аналіз наслідків російської агресії для національних меншин, базуючись на статистичних даних та спільному дослідженні з Радою Європи. Він підкреслив роль Офісу Омбудсмана як рушійної сили, яка працює над змінами в національному законодавстві.

 У документі викладено 75 рекомендацій для органів влади та місцевого самоврядування. Крім того, доповідь є закликом до міжнародної спільноти, зокрема ООН та ОБСЄ, вжити заходів для захисту прав людини в Україні. 

Доповідь була представлена за участі представників національних меншин (спільнот) та корінних народів України, а також міжнародних організацій, таких як Рада Європи, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Верховного Комісара ОБСЄ у справах національних меншин та Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. У презентації також взяли участь представники дипломатичних установ з Румунії, Швеції, Швейцарії, Естонії та Португалії. Серед спікерів були Халвард Горсет, Голова антидискримінаційного Департаменту Ради Європи; Ондрей Вагнер, політичний радник Представництва ЄС в Україні; Віктор Єленський, Голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті; Таміла Ташева, Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим, а також представники міжнародних та громадських організацій. 

Представник Уповноваженого Олександр Осіпов детально зупинився на фактах порушення прав національних меншин (спільнот) з боку РФ, зокрема насильницьких депортаціях, переслідуванні, руйнуванні культурних пам’яток та спробах знищення традицій і мови корінних народів України. Ноель Калгун, заступниця керівниці Моніторингової місії ООН з прав людини, підкреслила важливість фіксації порушень прав людини в регіонах України, які перебувають під контролем російських військових. 

Окрема панель була присвячена порушенням прав національних меншин (спільнот), які проживають на тимчасово окупованих територіях України та стан дотримання прав кримських татар як корінного народу України. Присутні обговорили систематичний тиск на кримськотатарську ідентичність, культуру та релігійні права, а також випадки насильницького переселення греків і руйнування їхніх культурних пам’яток.

 На ключових аспектах роботи у сфері дотримання прав ромської національної меншини (спільноти), у своєму виступі зосередилась Сара Елліот, спеціалістка з питань захисту в УВКБ ООН, Агентстві ООН у справах біженців. 

Своєю чергою, Володимир Кондур, начальник відділу прав національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів розповів про досягнення Офісу Омбудсмана. Серед яких: перегляд Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року, а також прийняття відповідного Плану заходів до неї. Також поінформував про результати реалізації пілотного проєкту щодо документування ромів у м. Мукачево. 

На завершення заходу, Олександр Осіпов та Халвард Горсет запевнили один одного та присутніх у своїй готовності до співпраці разом із підтримкою представників національних меншин (спільнот) і корінних народів України.