18/05/2022 15:53

Представники Уповноваженого взяли участь у круглому столі «Крим через призму збройної агресії рф: нові виклики у сфері захисту прав жителів тимчасово окупованих територій»

Представники Уповноваженого з дотримання рівних прав і свобод Віктор Іванкевич та з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ірина Верігіна взяли участь в онлайн-засіданні круглого столу: «Крим через призму збройної агресії російської федерації: нові виклики у сфері захисту прав жителів тимчасово окупованих територій», організованого Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних менших і міжнаціональних відносин за ініціативи Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим.

Під час заходу обговорено поточну ситуацію на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, а також у південних регіонах України внаслідок повномасштабного вторгнення рф. Увага учасників заходу була зосереджена на питаннях захисту прав внутрішньо переміщених осіб в умовах нових викликів, переслідування журналістів та громадських активістів на тимчасово окупованих територіях і не лише Кримського півострова, створення окупаційними військами гуманітарної кризи на території Херсонської області.

У своєму виступі Віктор Іванкевич привернув увагу до теми насильницьких зникнень, незаконних затримань кримських татар на тимчасово окупованій території Криму. Зокрема наголосив, що всі ці роки російська окупаційна влада проводить репресивну політику залякування, психологічного тиску, ув’язнення, безслідного зникнення громадян на тимчасово окупованих територіях.

На сьогодні в порушення статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни окупант вдається до примусового переміщення або викрадення громадян України, у тому числі кримських татар, в переважній більшості до депресивних регіонів росії. Наразі на територію рф вивезено 1,3 млн осіб, з них понад 220 тис дітей. Невідомо, з якою метою цих людей вивозять: як заручників для поповнення обмінного фонду, примусової праці чи торгівлі людьми. Тому кожен такий факт має бути задокументованим та розслідуватись прокуратурою в кримінальному контексті.

Окремо обговорено проблематику захисту прав корінних народів, яка є надзвичайно актуальною в День памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу.